Tabela stanowisk i zaszeregowania do grup uposażenia oraz dodatków funkcyjnych, służbowych i lokalnych pracowników wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1952 r.
w sprawie tabeli stanowisk i zaszeregowania do grup uposażenia oraz dodatków funkcyjnych, służbowych i lokalnych pracowników wojewódzkich zarządów dróg publicznych.

Na podstawie art. 5, 6, 7 ust. 2 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się do pracowników wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
§  2.
1.
Ustanawia się dla pracowników wymienionych w § 1 tabelę stanowisk, stanowiącą załącznik do niniejszego rozporządzenia.
2.
Tabela stanowisk określa stanowiska służbowe i przewidziane dla poszczególnych stanowisk grupy uposażenia zasadniczego oraz stawki dodatków funkcyjnych i dodatków służbowych.
§  3.
1.
Grupami uposażenia w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są grupy uposażenia zasadniczego, określone w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie kwot uposażenia zasadniczego i dodatków lokalnych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 82).
2.
Stawkami dodatków funkcyjnych i dodatków służbowych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są stawki określone w §§ 2 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dodatków funkcyjnych i służbowych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 94 i Nr 53, poz. 406).
§  4.
1.
Przy zaszeregowaniu pracowników stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej, oraz pracowników samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 92).
2.
Pracowników podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej przenoszonych do wojewódzkich zarządów dróg publicznych właściwa władza zaszeregowuje z dniem przeniesienia do jednej z grup uposażenia, przewidzianej w tabeli (§ 2) dla zajmowanego przez nich stanowiska. Zaszeregowania dokonuje się przy odpowiednim stosowaniu przepisów §§ 5, 10, 15 i 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie ustalenia stanowisk i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej, oraz pracowników samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 92).
§  5.
Pracownikom przysługują dodatki lokalne w wysokości i na zasadach, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie kwot uposażenia zasadniczego i dodatków lokalnych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 82).
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Ministrowi Finansów.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STANOWISK PRACOWNIKÓW WOJEWÓDZKICH ZARZĄDÓW DRÓG PUBLICZNYCH

Kolejność Stanowisko służbowe

(tytuł)

Grupa uposażenia miesięcznego Stawki dodatku funkcyjnego lub służbowego
1. Dyrektor III–II 2
2. Pierwszy zastępca dyrektora – główny inżynier IV–III 3
3. Zastępca dyrektora do spraw administracyjno-finansowych IV–III 3
4. Kierownicy działów technicznych, kierownik działu księgowości, finansowego IV–III 4
5. Kierownik działu planowania, organizacji i zatrudnienia oraz zaopatrzenia V–IV 4
6. Kierownik działu: kadr i szkolenia zawodowego, budżetowo-gospodarczego VI–V 4
7. Radca do spraw prawnych V–IV 4
8. Kierownik sekcji w dziale technicznym, finansowym, księgowości VI–IV 5 lub 4
9. Kierownik sekcji w dziale planowania, organizacji i zatrudnienia, zaopatrzenia VI–V 5
10. Samodzielny referent techniczny (starszy inżynier, starszy inspektor techniczny) VI–IV a lub 5
11. Kierownik samodzielnej sekcji transportu VI–V 5
12. Inspektor ochrony VI–V 5
13. Starszy księgowy VI–V 5
14. Starszy referent techniczny (inżynier), starszy planista, starszy ekonomista VII–V a lub b
15. Samodzielny referent socjalny VII–V b
16. Księgowy VIII–VI b lub c
17. Starszy referent kadr i szkolenia zawodowego, transportu VII–VI b lub c
18. Referent techniczny, referent zaopatrzenia, planista, ekonomista VIII–VII c
19. Kierownik kancelarii VIII–VII c
20. Intendent IX–VII
21. Referent administracyjno-gospodarczy IX–VII
22. Wykwalifikowana maszynistka techniczna, stenotypistka VIII–VII
23. Maszynistka XI–IX
24. Pomoc biurowa XI–IX

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.10.54

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tabela stanowisk i zaszeregowania do grup uposażenia oraz dodatków funkcyjnych, służbowych i lokalnych pracowników wojewódzkich zarządów dróg publicznych.
Data aktu: 02/02/1952
Data ogłoszenia: 29/02/1952
Data wejścia w życie: 29/02/1952, 01/01/1952