Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1932 r. o opłatach od uprawnień górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 29 lipca 1932 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1932 r. o opłatach od uprawnień górniczych.

Na podstawie art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1932 r. o opłatach od uprawnień górniczych (Dz. U. R. P. Nr. 56, poz. 543) zarządza się co następuje:

I.

Opłaty od własności górniczej.

§  1.
Opłaty od własności górniczej wymierzają wyższe urzędy górnicze.
§  2.
(1)
Przepisy, dotyczące prowadzenia ksiąg katastralnych, wyda Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Do chwili wydania nowych przepisów obowiązują przepisy dotychczasowe.
§  3.
Nakazy płatnicze winny być rozsyłane w ciągu pierwszego miesiąca każdego półrocza kalendarzowego.
§  4.
Nakaz płatniczy uważa się za doręczony wszystkim współwłaścicielom, jeżeli będzie on doręczony jednemu z pośród nich.
§  5.
Jeżeli miejsce zamieszkania osoby, będącej jedynym właścicielem, lub też wszystkich współwłaścicieli jest nieznane, lub znajduje się poza granicami Państwa, wezwanie płatnicze winno być wywieszone w lokalu wyższego urzędu górniczego.
§  6.
W nakazie płatniczym należy wymienić właściwą kasę skarbową, do której należy wnosić opłaty, oraz wskazać numer jej konta czekowego w Pocztowej Kasie Oszczędności.
§  7.
Właściwą kasą skarbową jest kasa skarbowa w siedzibie wyższego urzędu górniczego, w razie zaś istnienia w tej siedzibie kilku kas - kasa wskazana przez izbę skarbową.
§  8.
Kasa skarbowa zarachowuje otrzymane opłaty na budżet dochodów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, zawiadamiając o wpłacie właściwy wyższy urząd górniczy.
§  9.
(1)
Przy wpłacie winien płatnik wskazać, że wpłata służy na pokrycie opłat od własności górniczej.
(2)
Odpis pokwitowania winien płatnik przesłać do wyższego urzędu górniczego, zawiadamiając jednocześnie, za jaką własność górniczą opłatę uiszcza. Zawiadomienie takie wolne jest od opłaty stemplowej.
§  10.
Jeżeli płatnik nie wskaże przeznaczenia wpłaconej kwoty, służyć ona będzie przedewszystkiem na pokrycie zaległości okresów poprzednich w porządku chronologicznym, jeżeli zaległości istnieją, - z pośród zaś należności bieżących - na pokrycie opłat od uprawnień dawniejszych przed późniejszemi.
§  11.
Opłaty od pól górniczych, podpadających pod przepis art. 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1932 r. o opłatach od uprawnień górniczych, będą wymierzone na zasadzie tegoż art. 10 po przedstawieniu przez płatników szczegółowych planów tych pól z oznaczeniem wyłączności, pokrywających ich obszar. Do chwili przedstawienia tych planów przyjmuje się, że ilość wyłączności potrzebnych dla pokrycia danego pola, równa się ilości hektarów tego pola, podzielonej przez 20, przyczem ułamek ilorazu liczy się za jedność. Obliczona w ten sposób należność traktowana będzie jako zaliczka.

II.

Opłaty od wyłączności poszukiwań górniczych.

§  12.
Opłaty od wyłączności poszukiwań górniczych wymierzają okręgowe urzędy górnicze.
§  13.
(1)
Przepisy, dotyczące prowadzenia ksiąg katastralnych, wyda Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Do chwili wydania nowych przepisów obowiązują przepisy dotychczasowe.
§  14.
W ciągu miesiąca od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia okręgowe urzędy górnicze roześlą płatnikom zawiadomienie o wysokości opłaty, przypadającej od nich za wyłączności górnicze. W przyszłości zawiadomienia takie będą rozsyłane jedynie w wypadkach, gdy wysokość należności od danego płatnika ulegnie zmianie.
§  15.
Jeżeli miejsce zamieszkania płatnika jest nieznane, lub też znajduje się poza granicami Państwa, zawiadomienie winno być wywieszone w lokalu okręgowego urzędu górniczego.
§  16.
W zawiadomieniu należy wymienić kasę skarbową, do której należy wnosić opłatę, oraz podać numer jej konta czekowego w Pocztowej Kasie Oszczędności.
§  17.
Właściwą kasą skarbową jest kasa skarbowa w siedzibie okręgowego urzędu górniczego, w razie zaś istnienia w tej siedzibie kilku kas skarbowych - kasa wskazana przez izbę skarbową.
§  18.
Kasa skarbowa zarachowuje otrzymane opłaty na budżet dochodów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, zawiadamiając o tem właściwy okręgowy urząd górniczy.
§  19.
(1)
Przy wpłacie winien płatnik wskazać, że uiszcza opłatę za wyłączności. Odpis kwitu winien płatnik przesłać do okręgowego urzędu górniczego, zawiadamiając jednocześnie, za jakie wyłączności należność wpłaca. Zawiadomienie takie wolne jest od opłaty stemplowej.
(2)
Jeżeli płatnik tego nie uczyni, wpłacona zaś kwota nie wystarczy na pokrycie wszystkich jego należności, okręgowy urząd górniczy wezwie go do wymienienia w ciągu 14 dni wyłączności, za które zamierzał wnieść opłatę.
(3)
Jeżeli płatnik nie odpowie na wezwanie, okręgowy urząd górniczy zarachuje wpłatę za wyłączności według porządku chronologicznego ich powstania.
§  20.
(1)
Okręgowy urząd górniczy, jeżeli w ciągu dni 14 po upływie terminu płatności nie otrzyma od kasy skarbowej zawiadomienia o dokonaniu wpłaty w przepisanym terminie, winien zwrócić się do płatnika z żądaniem przedstawienia w ciągu dni 14 dowodu dokonanej wpłaty.
(2)
Okręgowy urząd górniczy, jeżeli w tym terminie nie otrzyma dowodu dokonania wpłaty w przepisanym terminie, dokona skreślenia wyłączności, jako wygasłej.

III.

Postanowienia końcowe.

§  21.
Jeżeli płatnik, obowiązany do uiszczenia opłat od własności górniczej i od wyłączności poszukiwań górniczych, nie poda przy wpłacie lub na wezwanie, jakie należności ma pokryć dana wpłata, będzie ona zarachowana na pokrycie przedewszystkiem opłat od własności górniczej.
§  22.
Podania o udzielenie ulg, przewidzianych w artykułach 4, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1932 r. o opłatach od uprawnień górniczych, należy składać za pośrednictwem tej władzy górniczej, która dokonywa wymiaru opłat.
§  23.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia: z dnia 29 sierpnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 792) i z dnia 28 września 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 101, poz. 717).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.70.637

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1932 r. o opłatach od uprawnień górniczych.
Data aktu: 29/07/1932
Data ogłoszenia: 16/08/1932
Data wejścia w życie: 16/08/1932