Wykonanie ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. o powołaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 2 czerwca 1932 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. o powołaniu Państwowej Rady Komunikacyjna. 1

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr . 46, poz. 443) zarządzam co następuje:
§  1. 2
Członkowie Państwowej Rady Komunikacyjnej oraz zastępcy członków są wyznaczani (mianowani, delegowani) lub wybierani na okres trzechletni, który rozpoczyna się z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim składu Rady. Miejsce opróżnione w Państwowej Radzie Komunikacyjnej przed upływem trzechlecia obsadza się tylko na okres do końca trzechlecia.
§  2. 3
Pod koniec określonego w § 1 okresu trzechletniego Minister Komunikacji:
1)
ustala terminy, w których winni być wyznaczeni:
a)
przedstawiciele Ministerstw, wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt. 1 statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej,
b)
dwaj delegaci Związku Miast Polskich,
c)
przedstawiciele powiatowych związków samorządowych,
d)
przedstawiciel Związku Powiatów Rzeczypospolitej;
e)
przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich.
2)
rozpisuje wybory do Państwowej Rady Komunikacyjnej, podając terminy, w których należy dokonać wyborów:
a)
w grupie większych miast,
b)
w grupie organizacyj gospodarczo - społecznych.

Termin wyborów dla każdej z grup wyborczych oznaczony będzie dwiema datami jako granicami okresu, w ciągu którego należy dokonać wyboru i powiadomić Ministerstwo Komunikacji o dokonanym wyborze.

§  3. 4
Członkiem Państwowej Rady Komunikacyjnej lub jego zastępcą może być każdy obywatel Państwa Polskiego, który posiada pełne prawo do piastowania urzędów publicznych w myśl istniejących ustaw i w chwili dokonania wyboru lub wyznaczenia jest pełnoletni, a nie pozostaje w czynnej służbie Ministerstwa Komunikacji lub podległych mu urzędów.
§  4. 5
Członkowie Państwowej Rady Komunikacyjnej i ich zastępcy mogą być wyznaczeni lub wybrani ponownie na następny okres trzechletni.

Na miejsce, opróżnione przez członka Państwowej Rady Komunikacyjnej wchodzi jego zastępca, a w razie opróżnienia miejsca i przez zastępcę, dokonywa się wyboru uzupełniającego na skutek rozpisania go przez Ministra Komunikacji, względnie wyznacza się nowego członka i jego zastępcę.

§  5. 6
Utrata mandatu w ciągu trzechlecia następuje:
a)
wskutek śmierci;
b)
wskutek dobrowolnego zrzeczenia się;
c)
odnośnie przedstawicieli Ministerstw z powodu zaprzestania pełnienia służby w da-nem Ministerstwie, o czem orzeka Minister, który wyznaczył danego przedstawiciela;
d)
wskutek rozwiązania organizacji gospodarczo - społecznej, która dokonała wyboru,
e)
wskutek tego, że członek Państwowej Rady Komunikacyjnej lub jego zastępca przestał odpowiadać warunkom § 3 niniejszego rozporządzenia.

O utracie mandatów członków Państwowej Rady Komunikacyjnej lub ich zastępców z powodów przewidzianych w pkt. e), orzeka Minister Komunikacji.

§  6. 7
Równocześnie z rozpisaniem wyborów Minister Komunikacji ogłasza wykaz tych miast i organizacyj gospodarczo - społecznych, którym w myśl art. 3 statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej, przysługuje prawo do wysłania swych przedstawicieli do Państwowej Rady Komunikacyjnej na dane trzechlecie.

Organizacje gospodarczo - społeczne mogą być łączone w grupy dla wspólnego wyboru przedstawicieli do Państwowej Rady Komunikacyjnej.

§  7. 8
Rady miejskie miast, którym przyznano prawo wysłania członków do Państwowej Rady Komunikacyjnej jak również organizacje gospodarczo - społeczne wybierają pojedynczo lub w zgrupowaniu po jednym członku i jednym zastępcy w sposób odpowiadający ich wewnętrznej organizacji.

Organizacje gospodarczo - społeczne, połączone w grupy dla wspólnego wyboru przedstawicieli do Państwowej Rady Komunikacyjnej, dokonywają wyboru po wzajemnem porozumieniu. Gdyby do porozumienia nie doszło, każda z organizacyj przedstawia w oznaczonym terminie jednego kandydata Ministerstwu Komunikacji, które zarządza losowanie. Los rozstrzyga, który z proponowanych kandydatów wchodzi do Państwowej Rady Komunikacyjnej jako członek, a który jako zastępca.

§  8.
Natychmiast po dokonaniu wyboru a najpóźniej w terminie oznaczonym w rozpisaniu wyborów, zawiadomią Ministerstwo Komunikacji o rezultacie wyboru:
a) 9
z grupy miast - burmistrz (prezydent) miasta względnie komisarz rządowy,
b)
z grupy organizacyj gospodarczo - społecznych - organ upoważniony do tego w myśl statutu danej organizacji,

podając jednocześnie imię i nazwisko wybranych, wiek, zatrudnienie, dokładny adres i załączając oświadczenie wybranych, że wybór przyjmują.

O wyznaczeniu przedstawicieli Ministerstw i związków, określonych w § 2 ust. 1 pkt. 1 niniejszego rozporządzenia, Minister Komunikacji winien być zawiadomiony piśmiennie w terminie ustalonym w powołanym wyżej paragrafie.

§  9. 10
Miasta, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Rzeczypospolitej, Związek Gmin Wiejskich i organizacje gospodarczo-społeczne, które w terminie przepisanym nie zawiadomią Ministerstwa Komunikacji o dokonanym wyborze względnie wyznaczeniu, uważać się będzie za takie, które się zrzekły przyznanego im prawa przedstawicielstwa w Państwowej Radzie Komunikacyjnej.

Co się tyczy miast i organizacyj gospodarczo-społecznych Minister Komunikacji może opróżnione w ten sposób mandaty przekazać: w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych - innemu miastu, a w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu i Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych - innej organizacji gospodarczo - społecznej.

§  10. 11
Żaden z członków lub zastępców Państwowej Rady Komunikacyjnej nie może piastować dwóch mandatów.

Osoba, wybrana do Państwowej Rady Komunikacyjnej przez grupę wybierającą wcześniej, nie może być wybraną przez grupę wybierającą później (§ 2). W tym celu organa miast lub organizacyj gospodarczo - społecznych, które dokonały wyborów, podają do wiadomości Ministerstwu Komunikacji oraz związkom, miastom i organizacjom gospodarczo - społecznym, które później od nich dokonują wyborów, - wyniki przez siebie dokonanych wyborów.

Jeżeli przy wyborze ta sama osoba otrzyma dwa lub więcej mandatów, zależy od jej wyboru, który mandat zatrzyma. Dla obsadzenia opróżnionych w ten sposób mandatów Minister Komunikacji rozpisuje wybory uzupełniające.

Powyższe postanowienia mają odpowiednie zastosowanie także do przedstawicieli związków, określonych w § 2 ust. 1 pkt. 1 b), c) d) i e) niniejszego rozporządzenia z tem zastrzeżeniem, że w miejsce wyborów następuje wyznaczenie.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie wykonawcze z dnia 17 października 1921 r. do ustawy w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej (Dz. U. R. P. Nr . 91, poz. 675).

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 3 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
9 § 8 ust. 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
10 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 5 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.
11 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 6 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1933 r. (Dz.U.34.13.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.63.590

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. o powołaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej.
Data aktu: 02/06/1932
Data ogłoszenia: 25/07/1932
Data wejścia w życie: 25/07/1932