Szpitale będą rozliczać procedury medyczne na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii (OAiIT) według dotychczasowych zasad tylko do końca kwietnia przyszłego roku. Od maja 2008 r. Narodowy Fundusz Zdrowia chce je zmienić. Proponuje płacić od trzeciego dnia pobytu pacjenta, niezależnie od liczby punktów TISS (decyduje o tym stan chorego) uzyskanych przez niego przez pierwsze 2 dni jego leczenia.
Andrzej Troszyński z Biura Prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że nowy sposób rozliczania ma polegać na proporcjonalnym wzroście ceny procedur wykonywanych na OAiIT w stosunku do stanu zdrowia pacjenta.
Jednak, zdaniem świadczeniodawców, taka zmiana jest niekorzystna dla szpitali posiadających oddziały intensywnej terapii. „Oznacza ona przede wszystkim, że pierwsze 2 dni pobytu chorego na oddziałach intensywnej terapii nie będą rozliczane po rzeczywistych kosztach, jakie ponosi oddział, ale na podstawie niższych stawek, jakie obowiązują na innych oddziałach” – uważa Jarosław Rosłon, Dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Ewa Łagońska, Dyrektor Departamentu Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie podkreśla, że na oddziały anestezjologii i intensywnej terapii trafiają pacjenci, którzy wymagają najdroższych procedur ratujących życie. Średni koszt leczenia np. na oddziale wewnętrznym wynosi 2 tys. zł, natomiast uśredniony koszt 1 doby na oddziale intensywnej terapii – ponad 2,5 tys. zł. „Już teraz rozliczając procedury nie ma możliwości ich sumowania. To oznacza, że NFZ pokrywa tylko koszty np. operacji, ale nie płaci za badania wcześniej wykonane” – mówi Ewa Łagońska.
Zdaniem Jarosława Rosłona, jeżeli zmiany w finansowaniu OAiIT zostaną wprowadzone, to musi w takim razie wzrosnąć wycena procedur medycznych. „W przeciwnym razie oddziały te będą balansować na granicy opłacalności” – dodaje Ewa Łagońska.
źródło: Gazeta Prawna, 22 listopada 2007 r., Dominika Sikora

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome