Jakie powinno być postępowanie w przypadku stwierdzenia u dziecka urazu okołoporodowego (porażenie splotu barkowego)? Do kogo rodzice dziecka powinni się udać ze skargą i w jaki sposób taka skarga powinna być rozpatrywana? Jakie konsekwencje prawne może ponieść lekarz, który był obecny przy porodzie?

Dziecko otrzymało 10 pkt w skali Apgar


Rozpatrując możliwość wniesienia skargi należy w pierwszej kolejności ocenić jej zasadność - czy w tym przypadku zawinił lekarz lub położna odbierająca poród, czy też z obiektywnych względów urazu nie dało się uniknąć (jest to wypadek, a nie zaniedbanie lub błąd w sztuce).
Niezbędne będzie więc zgromadzenie dowodów (dokumentacji medycznej) oraz opini biegłych lekarzy specjalistów jednoznacznie wskazujących na odpowiedzialność lekarza, a w konsekwencji szpitala, za wystąpienie u dziecka urazu. W pierwszej kolejności należy spróbować rozwiązać sprawę ugodowo bezpośrednio z zakładem - jeśli szpital uzna swą odpowiedzialność odszkodowanie można wypłacić z posiadanego przez szpital ubezpieczenia. Jeśli szpital nie uzna swej winy, uzyskanie odszkodowania będzie możliwe jedynie poprzez wytoczenie powództwa przed sądem cywilnym. Sprawy tego rodzaju są zawsze skomplikowane dowodowo i wymagają fachowej pomocy prawnej adwokata. Niezależnie od możliwości dochodzenia roszczeń cywilnych na drodze sądowej od szpitala, możliwe jest także przeprowadzenie w stosunku do lekarza postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej (dyscyplinarnej) przez organy samorządu lekarskiego. Za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii lekarskiej oraz za naruszenie przepisów prawa o wykonywaniu zawodu lekarza lekarz może - na mocy orzeczenia sądu dyscyplinarnego - zostać zawieszony w prawie wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet pozbawiony prawa wykonywania zawodu (art. 42 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich, Dz. U. Nr 30, poz. 158 z późn. zm.). Sprawy odpowiedzialności zawodowej lekarzy rozpatrują okręgowe sądy lekarskie i Naczelny Sąd Lekarski. Oskarżycielem w postępowaniu dotyczącym odpowiedzialności zawodowej jest właściwy rzecznik odpowiedzialności zawodowej.