Koordynatorem akcji jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta. W ramach projektu utworzono dwie grupy chętnych składające się z 15 osób w wieku od 26 do 39 lat, które będą uczestniczyć w specjalnym programie, który ma im pomóc przywrócić właściwą masę ciała. Organizowane są dla nich specjalne „Warsztaty Dobrego” jedzenia z dietetykiem, spotkania z psychologiem oraz dwa razy w tygodniu zajęcia z trenerem fitness. Plan zajęć sportowych dostosowany jest do indywidualnych potrzeb.
Uczestnicy programu poznają zasady zdrowej, ale i skutecznej diety, nauczą się odróżniać apetyt od głodu, a także poznają sposoby na wyeliminowanie cukru z codziennego menu. Ważnym elementem szkolenia jest poznanie norm, nauka czytania etykiet na produktach i poznanie składników żywności szkodliwych dla zdrowia. W ramach kursu przeprowadzone zostaną praktyczne ćwiczenia, polegające na wspólnym gotowaniu niskokalorycznych potraw. „Quchnia zdrowia” to nauka szybkiego, taniego i smacznego przyrządzania potraw z produktów i przypraw, które przyspieszają metabolizm i przyczyniają się do utraty wagi.
Celem tych działań jest wyrobienie oraz utrwalenie poprawnych nawyków żywieniowych, które zapobiegną efektowi jo-jo, zwiększenie aktywności fizycznej i wymiana informacji, ale także wspieranie w skutecznym zmaganiu się z problemem otyłości.
Warunkiem zakwalifikowania się do programu były badania lekarskie i BMI (Body Mass Index) powyżej 30 kg/m2. Według obowiązujących norm wskaźnik na poziomie między 30 a 34,99 kg/m2 oznacza I stopień otyłości. To najczęściej występująca choroba cywilizacyjna, której przyczyną są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i słaba aktywność fizyczna. W konsekwencji prowadzi do chorób układu krążenia, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, cukrzycy typu 2, niepełnosprawności i nowotworów. Zaniedbana doprowadza do przedwczesnej śmierci.
Narodowy Program Zdrowia 2016-2020, stanowiący jedno z głównych założeń ustawy z 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym, wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenie świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Zakłada się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia mężczyzn (do 78 lat) i kobiet (do 84 lat), oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia, a także poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa.
Źródło: www.pkp.pl
[-OFERTA_HTML-]