17-letni syn czytelniczki Prawo.pl musi pokonać kilkaset kilometrów, by móc przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19.  Jego rodzicom udało się znaleźć niedaleki termin blisko miejsca zamieszkania. Ich synowi już nie.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii (obowiązują od 1 października 2023 r.), osobę niepełnoletnią do szczepienia przeciwko Covid-19 może kwalifikować tylko lekarz (lub felczer). Tymczasem dorosłego do przyjęcia szczepionki zakwalifikuje także: lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny lub farmaceuta (z dyplomem potwierdzającym ukończenie szkolenia). 

 

Czytaj także na Prawo.pl: Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

 

Szczepienie nastolatka na Covid-19

Nastolatek nie zaszczepi się więc w aptece, ale także w niektórych poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). 
Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego zauważa, że problemem może być wyszukiwarka miejsc, w których można przyjąć szczepienie. Jeśli poradnia POZ nie leczy dzieci to, jeśli nie zaznaczy, że szczepi dzieci, może być w systemie rejestracji niewidoczna. - Dlatego, jeśli szczepionka w danej poradni jest dostępna dla dorosłych, warto zadzwonić i zapytać, czy zaszczepiony może być także nastolatek - dodaje. 

Na ten problem odpowiedziało Centrum e-Zdrowia.  - Informujemy, że w najnowszej wersji systemu Centralnej e-Rejestracji, udostępniliśmy, w grafiku, możliwość oznaczania terminu szczepienia jako „pediatryczny” - zaznaczono w komunikacie wysłanym do poradni POZ. - Aby po udostępnieniu w Centralnej e-Rejestracji terminów, były one widoczne dla pacjentów poniżej 18 roku życia konieczne jest zaznaczenie, że są one terminami pediatrycznymi - podkreślono. 

Polecamy nagranie szkolenia online: Jak uniknąć naruszeń praw pacjenta w placówce - wskazówki dla personelu i kadry zarządzającej >

Podczas epidemii i stanu zagrożenia podobnego problemu nie było, bo zasady kwalifikacji do szczepienia były bardziej liberalne. Do kwalifikacji do szczepienia dopuszczono wtedy szeroką grupę zawodów (a także studentów starszych lat po potwierdzeniu umiejętności). Ograniczenia dotyczyły wówczas szczepienia osób, które nie ukończyły 15. roku życia. 

Dodatkowo zmieniły się stawki dla poradni POZ i aptek za szczepienie. - Od grudnia wycenę zmniejszono o połowę - mówi Tomasz Zieliński. 

Natomiast szczepienie nastolatka (dawka przypominająca nowej szczepionki jest dostępna od 12. roku życia), w które musi być zaangażowany lekarz, a najczęściej dwie osoby: kwalifikujący do szczepienia lekarz i wykonująca szczepienie pielęgniarka, to wyższy koszt niż szczepienie dorosłego. 

Czytaj też w LEX: Haberko Joanna, Analiza prawna "Kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19" w kontekście realizacji obowiązku informacyjnego o ryzyku >

 

Problem z dostępnością nowej szczepionki

Restrykcyjne zasady kwalifikacji do szczepienia nastolatków to dodatkowe utrudnienie, które nakłada się na brak najnowszej szczepionki, dostosowanej do aktualnego podwariantu koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia próbuje zażegnać kryzys. W ubiegłym tygodniu poinformowało o dodatkowych dostawach szczepionki. 

- W tamtym tygodniu nie zapisywałem pacjentów, gdyż nie miałem szczepionek. W tym tygodniu nie zapisuje na wizyty, gdyż grafik zapełnił się w całości, zanim dojechała do mnie dostawa z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformował Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik jednej z warszawskich aptek we wpisie na portalu X. 

Sprawdź też w LEX: Czy można zapytać kandydata na pracownika o szczepienie Covid-19? >

 

Uprawnienia personelu do kwalifikacji i wykonania szczepienia

Szczepienie wykonywane u osoby do ukończenia 18. roku życia:

  • prawo do kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 posiada lekarz i felczer

Szczepienie wykonywane u osoby dorosłej:

  • Kwalifikację do szczepienia może przeprowadzić lekarz lub felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, posiadających dokument potwierdzający ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych;
  • a także fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny lub farmaceuta, który uzyskał dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w zakresie COVID-19.

Szczepienie przeciw COVID-19 przeprowadza u osoby dorosłej:

  • lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, higienistka szkolna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo farmaceuta;

Szczepienie przeciw COVID-19 u osoby do ukończenia 18. roku życia przeprowadza:

  • lekarz, felczer, pielęgniarka, położna, higienistka szkolna lub ratownik medyczny
  • posiadający kwalifikacje określone w przepisach lub którzy ukończyli kurs teoretyczny i praktyczny do szczepień

Do otrzymania szczepionki przeciw COVID-19 uprawnione są:

  • podmioty POZ posiadające umowę z NFZ w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie lekarza,
  • apteki ogólnodostępne, w ramach zawartej umowy z OW NFZ.

Lista i mapa z punktami szczepień będzie na bieżąco aktualizowana i udostępniana na stronie pacjent.gov.pl.

Czytaj też w LEX:  

Szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw Covid-19 >

Obowiązki kierownika placówki medycznej wynikające z ustawy o jakości >