Inicjatorzy przedsięwzięcia szacują, że do końca tego roku liczba członków klastra osiągnie ok. 50. To firmy i placówki medyczne, ale także współpracujące z nimi podmioty z innych branż. Już teraz wśród członków klastra jest np. kancelaria prawna czy firmy dostarczające usługi ośrodkom medycznym.
Połączenie sił może również oznaczać spadek kosztów działalności członków klastra.
"Widzimy jak zmienia się rynek medyczny (...) Dziś duży może więcej - łatwiej jest uzyskać korzystniejsze ceny, rabaty przy zakupach produktów oraz sprzętu u producentów, wspólnie przystępować i realizować projekty promujące zdrowie" - wskazał Ryszard Sasak, reprezentujący szpital urologiczny Urovita.
Placówki medyczne liczą też na wymianę doświadczeń, przyczyniającą się do podniesienia jakości usług. "Poprzez przenoszenie dobrych rozwiązań z innych placówek na swoją działalność lub wymienianie spostrzeżeń dotyczących sprzętu, z jakiego korzystamy, możemy coraz bardziej zwiększać atrakcyjność usług na rynku. Wszystko to przekłada się na korzyści dla pacjentów" - ocenił właściciel ośrodka okulistycznego Weiss Klinik Alexander Weiss.
Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie wymieniać doświadczenia oraz współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie we współpracy z naukowcami nowych rozwiązań technologicznych.
Do klastra MediVite przystąpiły m.in. szpital urologiczny Urovita, dwie kliniki okulistyczne (Weiss Klinik i Okulus Plus) oraz Ado–Med - firma prowadząca oddziały kardiologiczne w Chełmie i Zakopanem, a zarazem dystrybutor aparatury medycznej.
Pomysłodawcy klastra deklarują, że w jego ramach będą prowadzone badania naukowe. Planowane jest też stworzenie wspólnego systemu obsługi pacjenta, który pomoże szybciej dostać się do renomowanego specjalisty. Wśród celów MediVite jest również propagowanie badań profilaktycznych oraz promocja zdrowia np. poprzez kampanie społeczne.
Tworzenie klastrów w woj. śląskim wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji. W regionie działają już m.in. Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych, Śląski Klaster Wodny, Klaster Energetyczny czy Klaster Technologii Energooszczędnych.