- W regionie docelowo funkcjonować będzie pięć skoncentrowanych dyspozytorni medycznych – zapowiedziała wojewoda.
Pierwsza z nich została uruchomiona w Rzeszowie w styczniu 2014 roku. Obejmuje swoim zasięgiem teren miasta Rzeszowa oraz powiatów: rzeszowskiego, łańcuckiego, leżajskiego i niżańskiego. W styczniu 2015 roku uruchomiona zostanie zintegrowana dyspozytornia w Mielcu, a potem kolejno w Krośnie, Przemyślu i Sanoku. Każda z nich będzie mieć do dyspozycji od 15 do 20 karetek (obecnie dyspozytorzy mogą dysponować 2-7 zespołami ratownictwa medycznego).
Czytaj: Mielec: pierwsze lądowanie śmigłowca na przyszpitalnym lądowisku >>>
Wojewoda przekazała także, że budowana jest nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Inwestycja została rozpoczęta we wrześniu 2014 roku, wykonano już fundamenty i w roku 2015 zadanie będzie kontynuowane. Potrzeba budowy nowego obiektu wynika między innymi z zapisów ustawy z 22 listopada 2013 roku o systemie powiadamiania ratunkowego, która zakłada, że operatorzy numerów alarmowych docelowo będą odbierać zgłoszenia ze wszystkich numerów alarmowych (w 2015 roku – 112, 999; w latach kolejnych – 998, 997, pogotowie gazowe, energetyczne, wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze). W związku z tym istnieje potrzeba zapewnienia właściwych warunków lokalowych oraz wymagań technicznych. Koszt inwestycji to około6 mln zł.
Czytaj: Konflikt w zdrowiu testem dla państwowego systemu ostrzegania >>>
Wojewoda przypomniała też, że mieszkańcy regionu mogą skorzystać z nowej usługi powiadamiania o zagrożeniach. Regionalny System Ostrzegania został uruchomiony w ramach umowy pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Telewizji Polskiej i Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym w programach regionalnych: w standardzie telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów cyfrowych, a także w aplikacjach telefonicznych. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.
W wojewódzkie podkarpackim do tej pory (od momentu wdrożenia pilotażu) poprzez RSO przekazano 200 komunikatów. Były to głównie ostrzeżenia przekazywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczące aktualnej sytuacji pogodowej.