Pacjentka w aptece będzie mogła otrzymać tzw. pigułkę "dzień po" na podstawie recepty farmaceutycznej (czyli wystawionej w aptece przez farmaceutę). Nieplanowana ciąża według resortu zdrowia może bowiem stanowić "zagrożenie zdrowia". 

Pilotaż, czyli tabletka "dzień po",  będzie dostępna dla pacjentów od 15. roku życia.  Farmaceuta będzie mógł zweryfikować wiek pacjenta w oparciu o dokument ze zdjęciem.  Pacjent będzie mógł otrzymać tabletkę nie częściej niż co 30 dni.   

W ramach pilotażu farmaceuta będzie przeprowadzał wywiad obejmujący "ustalenie przyczyny zasadności wydania produktu leczniczego będącego środkiem antykoncepcji awaryjnej zawierającego w swoim składzie octan uliprystalu", czyli tzw. pigułki "dzień po".

W pilotażu będzie mogła wziąć udział każda apteka

Realizatorzy programu pilotażowego zostaną wyłonieni w ramach postępowania w sprawie zawarcia umowy o realizację programu pilotażowego, który będzie wszczynany na wniosek podmiotu prowadzącego aptekę. 

- Nie jest odgórnie ograniczona pula potencjalnych realizatorów pilotażu, ani osób chcących z niego skorzystać. Realizatorem w pilotażu może być każdy podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną, który po weryfikacji formalnej apteki – w oparciu o określone w projekcie kryteria, zawrze stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - zaznacza resort zdrowia. 

Nieplanowana ciąża - zagrożenie zdrowia

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, nieplanowana ciąża stanowi szczególnego rodzaju zagrożenie dla zdrowia matek i ich potomstwa.

Jak pisaliśmy na Prawo.pl, wystawienie recepty farmaceutycznej na tabletkę "dzień po" będzie wymagało zmiany przesłanki "zagrożenia zdrowia", tak aby farmaceuta mógł wystawić receptę na tabletkę "dzień po" kobiecie, która obawia się, że może zajść w niechcianą ciążę. 

Czytaj także na Prawo.pl: Tabletka "dzień po". Niechciana ciąża ma być zagrożeniem zdrowia

- Tego rodzaju ciąża, oprócz ww. negatywnych skutków zdrowotnych, jest ponadto czynnikiem napędzającym niepożądane zjawiska społeczne, takie jak zwiększona konsumpcja alkoholu i tytoniu w trakcie ciąż, co przekłada się wprost na typowe następstwa zdrowotne takiego postępowania. Nieplanowana ciąża jest także istotnym czynnikiem ryzyka narażenia kobiet na przemoc - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w projekcie rozporządzenia.