Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium przewiduje kary dla przedsiębiorców, którzy udostępniają solarium osobie niepełnoletniej w wysokości od tysiąca do 50 tysięcy złotych.
O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci apelował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz postuluje wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież.
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystanie z solarium wchodzi w życie 16 lutego 2018 roku, podobnie jak rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wzór informacji, która ma się znaleźć w każdym solarium.
Zgodnie z nim ostrzeżenie w solarium powinno znaleźć się na kartce wielkości A4, napisane czcionką określonej wielkości. Powinna się w nim nie znaleźć się informacja o zakazie używania solariów przez osoby niepełnoletnie oraz podstawa prawna tego rozwiązania.
[-OFERTA_HTML-]
Z badania przeprowadzonego przez Fundację Medicover w ramach Narodowego Programu Zdrowia wynika, że ponad dwie trzecie dorosłych korzysta z solarium. Tymczasem nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent.
Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie właśnie na skutek korzystania z solarium.