Czy pacjent, który wybiera serię zastrzyków dożylnych w przychodni może być wypuszczony do domu z wenflonem w żyle?
Odpowiedź zawarta jest w uzasadnieniu.
Kwestia wypuszczenia pacjenta do domu z założonym wkłuciem obwodowym dożylnym nie jest uregulowana wprost w przepisach prawa. Zastosowanie wkłucia obwodowego dożylnego pozwala na uniknięcie wielokrotnego kłucia pacjenta w przypadku podawania leków dożylnych. Co do zasady wkłucie obwodowe dożylne stosowane jest w lecznictwie zamkniętym. Na ogół pacjentowi usuwa się załączoną kaniulę na kilka godzin przed wypisaniem ze szpitala.
Podejmując decyzję o założeniu wkłucia obwodowego dożylnego pacjentowi, któremu mają być podawane dożylnie leki w systemie ambulatoryjnym, należy mieć na względzie wskazania aktualnej wiedzy medycznej i bezpieczeństwo pacjenta. Z całą pewnością nie jest to postępowanie standardowe i częste w przypadku świadczeń ambulatoryjnych.
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej - dalej u.o.z.p.p., w art. 11 ust. 1 u.z.p.p. stanowi, że pielęgniarka i położna wykonują zawód, z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo, wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej oraz pośrednictwo systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
W związku z powyższym pielęgniarka powinna mieć świadomość potencjalnej odpowiedzialności za pacjenta, u którego zamierza zastosować wkłucie obwodowe dożylne. Myślę, że decyzja taka powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym pacjenta, a nawet należałoby uzyskać stosowny wpis sporządzony przez lekarza w dokumentacji medycznej pacjenta. Podejmując decyzję o zastosowaniu u pacjenta kaniuli dożylnej, w sytuacji, gdy pacjent ma zalecenie podawania leków dożylnie w warunkach ambulatoryjnych, należy w pierwszej kolejności poinformować pacjenta o zasadach postępowania przy zastosowaniu kaniuli dożylnej, należy pacjenta uprzedzić o wszelkich możliwych powikłaniach, które mogą pojawić się w związku z zastosowaniem takiej formy świadczenia. Pacjent powinien móc świadomie i na piśmie wyrazić zgodę na zastosowanie wkłucia obwodowego dożylnego. Ważne jest również, aby zapewnić pacjentowi możliwość niezwłocznego skorzystania z pomocy medycznej w przypadku pojawienia się zmian w okolicach wkłucia itp. Podkreślić należy bowiem, że stosowanie kaniul obwodowych dożylnych może powodować zmiany w postaci obrzęku kończyny, bólu, zaczerwienienia, ciepłoty ciała w miejscu wkłucia, pojawienia się wydzieliny. Zastosowanie kaniul obwodowych może również spowodować wystąpienie zakażeń krwi, ponieważ jest to bezpośrednia droga wejścia mikroorganizmów do krwiobiegu ze skażonych portów/łączników kaniul, dłoni personelu medycznego, skóry pacjenta w miejscu wprowadzenia kaniuli itp.
W każdym przypadku założenia wkłucia obwodowego dożylnego pacjentowi, niezwykle ważne jest zapewnienie mu profesjonalnej pielęgnacji miejsca wkłucia kaniuli obwodowej.