Zawód lekarza może być wykonywany w ramach stosunku pracy, umówi cywilnoprawnych (umowa zlecenia) lub w ramach działalności gospodarczej - ta ostatnia możliwość wynika chociażby z art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Należy jednak podkreślić, iż taka równoległa współpraca (etat i kontrakt) nie może mieć na celu obejścia prawa - nie powinno być zatem tak, że lekarz pracuje swój 7:35 godziny dziennie na etacie, a następnie przekształca się w przedsiębiorcę, który świadczy swoje usługi przez następne x godzin. W takim przypadku istnieje ryzyko uznania, że kontrakt byłby zawarty wyłącznie w celu obejścia przepisów o czasie pracy, a w konsekwencji, że jest to umowa nieważna. Najlepiej zatem, gdy etat i kontrakt mają inny zakres - np. lekarz ma dwie specjalizacje, usługi w ramach jednej z nich świadczy w ramach stosunku pracy, a usługi w ramach drugiej - w ramach kontraktu. Często łączy się w ten sposób funkcje administracyjne (etat - np. kierownik danego oddziału) z usługami medycznymi świadczonymi w ramach kontraktu.

Działając jako przedsiębiorca lekarz może wystawiać faktury VAT. W chwili obecnej prawo do wystawiania faktur mają także podatnicy świadczący wyłącznie usługi zwolnione od podatku (np. lekarze).

To zagadnienie zawiera:

{"dataValues":[761,718,378,291,159,39],"dataValuesNormalized":[7,7,4,3,2,1],"labels":["Pytania i odpowiedzi","Akty prawne","Orzeczenia i pisma urz\u0119dowe","Komentarze i publikacje","Wzory i narz\u0119dzia","Procedury"],"colors":["#940C72","#85BC20","#EA8F00","#007AC3","#232323","#E5202E"],"maxValue":2346,"maxValueNormalized":20}

Czytaj więcej w systemie informacji prawnej LEX