Autor opracowania Maciej Taczanowski przypomina, że główny cel prawa żywnościowego, czyli ochrona zdrowia, podkreśla spotykane w literaturze określanie tego prawa mianem ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa żywności (ang. food safety legislation).
Prawo żywnościowe ważne dla menedżerów
Z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwem branży spożywczej prawo żywnościowe należy do zewnętrznych uwarunkowań, na które przedsiębiorca nie ma bezpośredniego wpływu i które musi respektować pod groźbą sankcji administracyjnych i karnych. Dlatego znajomość tego prawa jest kluczowa dla osób na kierowniczych stanowiskach – przypomina autor.
Znalazło to także odzwierciedlenie w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 12 lipca 2007 roku w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki.
Znajomość zagadnień prawa żywnościowego była przewidziana w programach studiów z zakresu technologii żywności i żywienia człowieka, towaroznawstwa, dietetyki oraz zdrowia publicznego.
Obecnie w warunkach bardziej autonomicznego kształtowania przez uczelnie programów studiów w ramach Krajowych Ram Kwalifikacji prawo żywnościowe jest coraz częściej wykładane jako samodzielny przedmiot nie tylko na wspomnianych kierunkach związanych z gospodarką żywnościową i ochroną zdrowia, ale również pojawia się w programach nauczania na wydziałach prawa i administracji.
Prawo żywnościowe jako spójny system
Publikacja jest drugim, zaktualizowanym i uzupełnionym wydaniem podręcznika noszącego wcześniej tytuł „Prawo żywnościowe w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej”.
Według autora książka ma spełnić to samo co wcześniej zadanie, czyli przedstawienia obowiązującego w Polsce prawa żywnościowego jako dającego się opisać spójnego systemu prawnego, wywodzącego się z polskich i unijnych źródeł prawa, o wyraźnie określonym celu i środkach do niego prowadzących. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono w układzie tematycznym wymagania stawiane podmiotom działającym na rynku spożywczym, jakie wynikają łącznie z przepisów polskich i unijnych.
Treść książki jest oparta przede wszystkim na źródłowym materiale normatywnym w postaci aktów prawnych, z ograniczonym, pomocniczym udziałem literatury. W zamierzeniu autora podręcznik, poza celem dydaktycznym, ma służyć pomocą w wyszukiwaniu podstaw prawnych decyzji administracyjnych, jakie są podejmowane w toku nadzoru sprawowanego przez organy urzędowej kontroli żywności.
[-OFERTA_HTML-]
W podręczniku omówiono podstawowe zagadnienia prawa żywnościowego, jego historię i miejsce w polskim systemie prawa, a szczegółowo autor zajął się wymaganiami dotyczącymi jakości żywności, wymaganiami dotyczącymi warunków produkcji żywności oraz jej obrotu, znakowaniem i prezentacją żywności, materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, wewnętrzną (zakładową) oraz zewnętrzną (urzędową) kontrolą jakości żywności a także zagadnieniami związanym z żywnością w obrocie międzynarodowym.
Publikacja przeznaczona jest dla studentów kierunków przygotowujących do pracy zawodowej w branży spożywczej oraz słuchaczy różnego rodzaju form kształcenia podyplomowego z dziedziny zarządzania produkcją i dystrybucją żywności. Zainteresuje także osoby zajmujące stanowiska kierownicze związane z wewnętrzną kontrolą jakości.
O autorze
Maciej Taczanowski – doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki w Katedrze Zarządzania Jakością Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od wielu lat wykłada prawo żywnościowe na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych swojej macierzystej uczelni. Zainteresowanie prawem żywnościowym zaczął rozwijać na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, uczestnicząc w ogólnopolskich konferencjach podsumowujących dorobek Polski w tej dyscyplinie prawa. W latach 2002–2005, w charakterze konsultanta społecznego, opiniował rządowe projekty kolejnych nowelizacji ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz projekt ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Wydanie publikacji zaplanowane zostało na 20 grudnia 2016 roku.
Obecnie książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarni Profinfo>>>