W dniu 27 listopada 2014 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Wskazany projekt dopuszcza do udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego lekarzy ze specjalizacją podstawową z danej dziedziny medycyny.
Warunkiem udzielania świadczeń przez lekarzy ze specjalizacją podstawową będzie odbycie kursu balneologii, zaś lekarzy ze specjalizacją szczegółową inną niż balneologiczna także po odbyciu kursu z balneologii. Projekt dopuszcza do udzielania świadczeń w ramach lecznictwa uzdrowiskowego także lekarzy specjalistów z dziedzin tożsamych lub pokrewnych z kierunkiem leczniczym uzdrowiska, w tym lekarzy ze specjalizacją I stopnia po odbyciu kursu z podstaw balneologii oraz lekarzy będących w trakcie specjalizacji. Projekt wprowadzając zmiany do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, uzupełnia część normatywną wskazanego rozporządzenia o definicję lekarza w trakcie specjalizacji oraz dokonuje zmian w warunkach realizacji świadczeń gwarantowanych dotyczących personelu medycznego. W projekcie doprecyzowano również przepisy dotyczące przeliczania etatów lekarskich, wprowadzając zasadę proporcjonalności. Ma to pozwolić na zatrudnienie lekarzy, proporcjonalnie, poniżej minimalnej liczby łóżek zgłoszonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W części odnoszącej się do organizacji świadczeń poprzez dodanie ram czasowych doprecyzowane zostały warunki dostępności do lekarza prowadzącego leczenie, co ma wyeliminować problemy interpretacyjne. Określenie godzinowe dostępu pacjenta przebywającego na leczeniu uzdrowiskowym w zakresie uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego ma na celu zagwarantowanie właściwego dostępu lekarza prowadzącego do leczenia także w czasie przed lub po odbytych zabiegach w sytuacjach pogorszenia jego stanu zdrowia lub nagłego zachorowania poza sytuacją określoną warunkiem zapewnienia pomocy lekarza w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenta w godzinach wieczornych i nocnych oraz w dni ustawowo wolne od pracy – na wezwanie pielęgniarki.
Projektowany akt normatywny ma wejść zgodnie z uzasadnieniem w dniu następującym po dniu ogłoszenia, w związku z koniecznością uwzględnienia wprowadzonych zmian w zakresie aneksowania ze świadczeniodawcami przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Opracowanie: Jacek Tkacz, RPE WK
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 1 grudnia 2014 r.