Do egzaminu pisemnego w Warszawie przystąpiło 381 absolwentów wyższych studiów prawniczych. To ostatnia prosta w wyścigu do aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Tuż po godzinie dziesiątej kandydaci rozpoczęli rozwiązywanie trzech kazusów: z prawa publicznego, prywatnego i karnego.
Praca pisemna trwała 180 minut. Z każdego kazusu kandydat może otrzymać od 0 do 25 punktów. Prace zostały zakodowane, każdą z nich oceni niezależnie od siebie dwóch członków komisji. Ocena końcowa będzie średnią z ocen wystawionych przez obu członków komisji.
Komisja konkursowa przystąpi teraz do sprawdzania prac pisemnych. Najpóźniej w ciągu miesiąca kandydaci poznają wyniki. Zgodnie z przyznanym przez ministra sprawiedliwości limitem miejsc 180 kandydatów, którzy uzyskają najlepsze wyniki, rozpocznie naukę w Krakowie. Rozpoczęcie zaplanowano na 26 stycznia 2015 r. Po roku najlepsi będą mogli kontynuować naukę na aplikacjach specjalistycznych: sędziowskiej i prokuratorskiej.
Prawdopodobnie tegoroczny nabór na aplikację ogólną był ostatnim tego typu konkursem. W Sejmie jest procedowany projekt zmian likwidujący aplikację ogólną.
Sprawdź co wydarzyło się podczas pierwszego etapu!
7 października o godz. 10 rozpoczął się w Warszawie na sali Warszawskiego Centrum EXPO XXI pierwszy etap szóstego konkursu na aplikację ogólną. Udział zadeklarowało 1,7 tys. osób. W pierwszym etapie kandydaci musieli rozwiązać test złożony z 150 pytań. Jednym z warunków przejścia do drugiego etapu było udzielenie prawidłowej odpowiedzi na 123 pytania. Do II etapu zakwalifikowało się 385 osób (przystąpiło 1617).
Najwyższa liczba punktów za test to 144 pkt (taki wynik uzyskały trzy osoby, następnie 142 pkt (dwie kandydatki i jeden kandydat), 141 pkt (dwie osoby). Najmniejsza ilość punktów wyniosła 48 pkt.
Więcej informacji w poniższych artykułach >>>
Źródło: Rzeczpospolita