Zbyt mały dostęp do edukacji na wyższym poziomie dla osób z niepełnosprawnościami to problem całej Europy - powiedziała w poniedziałek Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) Politechniki Łódzkiej. W Polsce jedynie 7 proc. osób niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie, co jest dla nich dodatkową barierą na rynku pracy.
"Bardzo ważne jest, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały pełne możliwości i równe szanse, jeśli chodzi o studiowanie. Dlatego konieczne jest upowszechnianie wiedzy o tym, jak dostosowywać uczelnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" - dodała Sztobryn-Giercuszkiewicz. Jej zdaniem ważne jest informowanie o możliwościach studiowania i wsparciu oferowanym przez uczelnie studentom z niepełnosprawnościami.
Zobacz: Lublin: niepełnosprawna studentka wyproszona z klubu walczy o swoje prawa>>>
Politechnika Łódzka zajęła I miejsce wśród polskich instytucji w konkursie "Lodołamacze 2013" w zakresie działań na rzecz integracji społecznej i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Obecnie na uczelni studiuje ponad 300 studentów i doktorantów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
W warsztatach i spotkaniach biorą udział przedstawiciele uczelni z Hiszpanii, Szwecji, Litwy, Turcji i Grecji. "Celem spotkania jest zaprezentowanie docenionych już w Polsce rozwiązań i dobrych praktyk, które z powodzeniem wprowadziliśmy" – podkreśliła Sztobryn-Giercuszkiewicz.
Przypomniała, że wsparcie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb studenta. Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może zgłosić się do Biura, gdzie ustalane jest, co będzie jej najbardziej potrzebne w toku studiów.
"Może to być np. kwestia dowożenia studenta z miejsca zamieszkania na studia albo przyznanie asystenta indywidualnego, który pomaga w poruszaniu się po kampusie lub w sporządzaniu notatek na zajęciach" - wyjaśniła. Studenci niepełnosprawni mogą liczyć także na pomoc psychologiczną oraz wypożyczyć specjalistyczny sprzęt.
W trakcie Międzynarodowego Tygodnia Szkoleniowego zaplanowano m.in. warsztaty świadomościowe nt. niepełnosprawności prowadzone przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa. Ich uczestnicy zapoznają się z faktami i mitami na temat niepełnosprawności i poznają problemy, z jakimi na co dzień borykają się np. osoby poruszające się na wózkach, niewidome czy głuche.
Zostanie także pokazany sprzęt, który pomaga osobom niepełnosprawnym w życiu; swoimi doświadczeniami ze studiów z zagranicą podzielą się niepełnosprawni studenci, uczestnicy programu Erasmus. Spotkanie zakończy w piątek gra miejska. (PAP)
szu/ abr/