“Sentencja "Plus Ratio Quam Vis" może być mottem Unii Europejskiej. Unii budowanej na wartościach, które wszyscy dzielimy: pokoju, demokracji, szacunku dla godności człowieka - każdego mężczyzny, każdej kobiety, każdego dziecka - solidarności i sprawiedliwości” – mówił Barroso.

Dziękował Polakom za to, że mocno wierzą w ideę jedności europejskiej. Barroso podkreślił, że żaden kraj nie jest zmuszany, by wstąpił lub pozostawał w Unii Europejskiej. „Niech rozum okaże się tym, co będzie jednoczyć nasz świat zbudowany na popiołach dwóch światowych wojen” – mówił szef KE. Dodał, że pokój nie jest dany Europie raz na zawsze, a kryzys na Ukrainie pokazuje jego kruchość.
 
„Integracja to coś bardzo ważnego, ważne są także nasze wartości. Dzięki temu możemy pozwolić na to, by nie budziły się demony ekstremalnego nacjonalizmu, ksenofobii, protekcjonizmu. Musimy dążyć do bardziej idealnej UE, gdzie będziemy w stanie obronić nasze wartości i model społeczeństwa” – powiedział Barroso.
 
Podkreślił, że UE musi pozostać światem prosperity, stabilności i wolności, ale by tak się stało „musimy jasno zrozumieć, także politycznie, co chcemy robić w Europie razem” i „stworzyć nowy consensus na rzecz zjednoczonej, mocniejszej Europy”.
 
„Nie wolno nam zapominać, że miliony poza naszymi granicami chcą tego, co dla nas jest oczywiste. Niektórzy tuż za granicą UE, tak jak np. Ukraina” – powiedział Barroso. Dodał, że sukces europejskiego zjednoczenia opierał się na reformach, a nie na rewolucjach i wymagał: jasnej wizji, determinacji, ciężkiej pracy oraz przywództwa, a także tego, aby każdy kraj czuł się „właścicielem Europy”. „UE to nie tylko Bruksela czy Strassburg. To my wszyscy. Europa jest także i tu w sercu Polski, tutaj właśnie w Krakowie” – zaznaczył Barroso.
 
Jose Manuel Barroso został wyróżniony za: wkład w budowę Unii Europejskiej, stawianie rozumu ponad siłą we wszystkich działaniach, stosowanie w praktyce wyników swoich badań naukowych w dziedzinie prawa międzynarodowego i europeistyki, udział w misjach pokojowych oraz za wspieranie europejskiej nauki i kultury.
 
„Wyryta na medalu dewiza Uniwersytetu Jagiellońskiego +Więcej znaczy rozum niż siła+ jest drogowskazem naszego działania. Gdyby wszyscy postępowali zgodnie z tą dewizą, na świecie nie byłoby wojen” – mówił były rektor UJ prof. Karol Musioł.
Pierwszy złoty medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” otrzymał w 1997 r. Jan Paweł II, uhonorowany nim został także były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing.(PAP)