Natalia Kurek: W jaki sposób należy poprawnie sformułować życzenia świąteczne?
Ewa Buczak: Składając życzenia świąteczne należy przypomnieć sobie zasady dotyczące użycia małych i wielkich liter w życzeniach. Pisanie „Wesołych Świąt” wielkimi literami oznacza, że nadchodzą święta Bożego Narodzenia albo Wielkanocy. Nie dotyczy to innych świąt. Sam wyraz „Świąt” jest odpowiednikiem pełnej nazwy i dlatego też pisane jest wielką literą. W przypadku gdy nie następuje po nim pełna nazwa danego święta to powinno być zapisywane małą literą. Pisanie „Wesołych Świąt” albo „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia” wielkimi literami nie jest błędem kardynalnym. Wówczas mamy do czynienia ze swego rodzaju nadmiarem, który można wytłumaczyć emocją. Jednakże przesady należy unikać.

N.K: Czym powinny różnić się życzenia kierowane do szefa, współpracownika, przyjaciela?
E.B: Składając życzenia bliskim i współpracownikom, dobrze jest pamiętać, żeby nie były "oklepane". Życzenia wszystkiego najlepszego, pomyślności i spełnienia marzeń są miłe, ale niezbyt oryginalne. Święta to czas radości i wyciszenia, dlatego nie należy składać życzeń złośliwych, które mogą sprawić komuś przykrość. Szefowi najlepiej jest złożyć życzenia oficjalne. Inne życzenia złożymy koledze/koleżance z pracy, a inne przyjacielowi/przyjaciółce. Życzenia należy dostosować indywidualnie do osoby, której będziemy je składać. Śmieszne życzenia sprawią radość znajomym, ale nie powinny być kierowane do przełożonego.

N.K: Każdy z nas jest posiadaczem telefonu komórkowego a smsy są najpopularniejszą formą kontaktu ze znajomymi i rodziną. Pani zdaniem życzenia świąteczne składane za pośrednictwem smsa wyparły tradycyjne kartki świąteczne?
E.B: Życzenia świąteczne powinny wypływać z naszego serca, wewnętrznej potrzeby złożenia życzeń bliskiej nam osobie. Moim zdaniem wysyłanie życzeń za pośrednictwem smsów jest niekulturalne. Nie odpisuję na tekstowe życzenia, które są wysyłane masowo. Jeśli nie mogę złożyć życzeń osobiście, składam je telefonicznie. Od pewnego czasu tradycyjne kartki świąteczne są wypierane przez smsy. Brak czasu, przedświąteczna gorączka ale i cena ma znaczenie. Zakup i wysłanie kartki pocztowej to ok. 4 zł, wysłanie sms to tylko 0.29 zł. Zdecydowanie więcej czasu i poświęcenia wymaga wysłanie zwykłej kartki z życzeniami. Dlatego jest ono przez nas lepiej odbierane. W końcu ktoś o nas pomyślał i odpowiednio wcześniej kupił i wysłał pocztówkę.

N.K: Co w przypadku życzeń składanych za pośrednictwem facebooka. Wypada czy nie wypada?
E.B:
W dzieciństwie życzenia urodzinowe składali mi moi rodzice, siostra i bliskie mi osoby. Facebook i inne portale społecznościowych zmieniły ten zwyczaj. Facebook odgrywa ogromną rolę w rozprężeniu dobrych manier, a składanie życzeń przez Facebooka jest objawem braku manier. Osobom bliskim staram się składać życzenia osobiście. Natomiast życzenia facebookowe traktuję jako - jak to celnie ujął jeden z forumowiczów - festiwal hipokryzji i kurtuazji wymieszany z osobistym poczuciem wywiązania się z jednego z zapisów umowy społecznej.

Z Ewą Buczak, magistrem filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim rozmawiała Natalia Kurek, Ambasador Student.lex.pl na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej.