18.11.2013
Inauguracja XVII Dni Edukacji Prawniczej rozpoczęła się w Sądzie Okręgowym w Toruniu, gdzie studenci UMK mogli uczestniczyć w wokandzie karnej (rozbój IIK95/13). Wyjście na wokandę sądową zgromadziło ponad 30 osób.
Tego samego dnia odbyły się warsztaty KPMG - temat warsztatów: „Odpowiedzialność członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 KSH oraz art. 116 Ordynacji podatkowej”. Na warsztatch, studenci poznali mechanizmy działania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a biorąc udział w dyskusji mieli okazję zapoznać się z kwestiami prawymi dotyczącymi spółek handlowych.
Pierwszy dzień zakończyło otwarte spotkanie z Robertem Damskim – komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w Lipnie, Rzecznikiem Prasowym Rady Izby Komorniczej w Gdańsku. W pierwszej części spotkania przybliżono słuchaczom zagadnienia związane z pracą komornika – podstawy wykonywania jego działalności oraz sytuacje wyjątkowe, które towarzyszą wykonywaniu zawodu budzącego w społeczeństwie wiele kontrowersji. Druga część spotkania dotyczyła utartych schematów medialnych zawodu komornika. Na przykładzie artykułów prasowych, prelegent przedstawił członkom spotkania, częste przypadki manipulacji medialnej, która dotyczy zawodu komornika i przedstawia tę profesję jedynie w „ciemnych barwach”.
19.11.2013
Drugi dzień rozpoczął się od grupowego wyjścia do Żandarmerii Wojskowej, gdzie uczestnicy poznali system działania służb wojskowych.
Następnie odbyły się kolejne warsztaty – tym razem studenci mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami DLAPiper, jedną z największych kancelarii prawniczych na świecie. Uczestnicy warszatów brali udział w dyskusji na temat: „Jak zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji”.
Wtorkowe spotkania zakończyła projekcja filmu „Symetria” oraz spotkanie z mł. chor. Agnieszką Szatkowską, rzecznikiem prasowym Aresztu Śledczego w Toruniu. Po projekcji filmowej, uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji rzecznika prasowego, która dotyczyła subkultury więziennej, m.in. tatuaży więziennych. Zaprezentowane zostały materiały zdjęciowe oraz więzienne przyrządy to wykonywania tatuaży.
20.11.2013
Finałowy dzień toruńskich Dni Edukacji Prawniczej rozpoczęto spotkaniem z magistrem Marcinem Drewkiem, który zaprezentował plus i minusy studiów doktoranckich. Środowe warsztaty dotyczyły sądownictwa polubownego. Prelegent Mariusz Karłowski ze Stowarzyszenia Europejskiego Centrum Arbitrażu wygłosił wykład na temat: „Sądownictwo polubowne alternatywą dla sądownictwa państwowego”. Na warsztatach przybliżone zostały dziedziny działalności Centrum Arbitrażu oraz przykładowe sprawy dotyczące sądownictwa polubownego.
Ostatni dzień zakończyły dwa spotkania otwarte. Pierwsze z nich przeprowadzone zostało przez adwokata Dariusza Kłosa i dotyczyło szerokiego spektrum pracy adwokackiej. Drugie spoktanie, w formie wykładu oraz dyskusji przeprowadzone zostało przez prof. UMK dr hab. Violettą Kwiatkowską-Wójcikiewicz. Tematem spotkania były: „Pomyłki sądowe i ich przyczyny”.
Na przykładzie kilku spraw sądowych przedstawione zostały niewiarygodne i zaskakujące sytuacje zachodzące w światowym sądownictwie.
Po przeprowadzeniu rozmów z uczestnikami oraz po podsumowniu wszystkich wydarzeń XVII Dni Eudkacji Prawniczej w Toruniu możemy stwierdzić, że zostały one dobrze ocenione przez odwiedzających. Studenci docenili praktyczną formę obcowania z zawodem prawnika. Liczne spotkania, urozmaicone wyjściami poza ściany uczelni umożliwyły gościom zdobycie doświadczenia oraz poszerzenia praktycznej wiedzy dotyczącej ich przyszłej ścieżki kariery.