Umowę podpisali marszałek województwa Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Projekt jest dofinansowany z środków unijnych.

W maju szkoły mają otrzymać sprzęt umożliwiający interaktywne prowadzenie zajęć w sieci m.in. tablice multimedialne i systemy wideokonferencyjne. Każda placówka będzie mieć też dostęp do sieci bezprzewodowych. W pierwszych dniach lipca „chmura edukacyjna” będzie testowana, tak, aby zajęcia mogły ruszyć od września.
"Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Integruje on środowisko uczelni wyższych ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Projekt ten daje szansę młodzieży na lepsze wykształcenie, ale również na bardziej świadomy wybór dalszej edukacji” – mówił marszałek województwa Marek Sowa. „Projekt jest ambitny. Jest szansą na nową jakość kształcenia w szkołach, a dla uczelni na pozyskanie dobrze przygotowanych kandydatów na studia” – mówił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
 
Dzięki "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej" uczniowie będą mogli posłuchać najlepszych wykładowców akademickich, zadawać im pytania, zobaczyć co dzieje się w uczelnianych laboratoriach lub sami przeprowadzić ćwiczenia w wirtualnych laboratoriach. Zajęcia mają ruszyć we wrześniu. Obecnie przygotowywane są scenariusze lekcji i trwają kursy dla nauczycieli, rusza też szkolenie 32 osób, które w szkołach zajmować się będą obsługą techniczną „chmury edukacyjnej”.
 
„W każdej ze szkół będzie od 30 do 35 godzin lekcji. W sumie powstanie kilkaset scenariuszy zajęć, które będą bazą dla szkół przystępujących do tego projektu w kolejnych latach. W lipcu odbędą się tygodniowe staże dla młodzieży na uczelniach uczestniczących w projekcie, będą to zalążki przyszłych kół naukowych prowadzonych w szkołach niezależnie od lekcji” – mówił wicemarszałek Ciepiela.
W projekcie uczestniczą technika i licea z Krakowa, Nowego Targu, Nowego Sącza, Tarnowa, Andrychowa, Chrzanowa, Gorlic, Czernichowa, Limanowej, Olkusza, Oświęcimia, Myślenic, Nawojowej, Skawiny, Wieliczki, Zakliczyna.
Po zakończeniu pilotażu projekt ma być rozszerzony i objąć do 2020 roku wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce. Całkowity koszt projektu jest szacowany na 135 mln zł. (PAP)