Program "Study engineering in Poland" przyjęło 13 uczelni - poinformował wiceprzewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Jak te działania będą wyglądać, ustali w przyszłym tygodniu grupa robocza.

"Uczelnie chcą wspólnie szukać kandydatów na studia z zagranicy. Maleje nam liczba studentów płatnych kierunków" - powiedział Dzienis i podkreślił, że jest to związane z niżem demograficznym. Dodał, że np. na Politechnice Białostockiej, z roku na rok liczba studentów na kierunkach płatnych spada o 15-20 proc. rocznie. "Jeśli chodzi o dzienne studia, to jeszcze mamy pełny nabór" - dodał. A uczelnie potrzebują dodatkowych pieniędzy na bieżącą działalność, gdyż dotacje, które otrzymują nie wystarczają.

Dzienis zadeklarował, że uczelnie chcą przyciągać studentów z zagranicy swoimi specjalnościami. "Każda uczelnia tym, w czym jest dobra" - dodał.

Gościem obrad w Białowieży jest przewodniczący rektorów uczelni technicznych Ukrainy prof. Michaił Zgurowski. Dzienis powiedział, że ukraińskie uczelnie, z którymi współpraca rozpoczynała się w 2008 r., zaproponowały m.in. wspólne projekty. Jego zdaniem najciekawiej zapowiada się współpraca w dziedzinie oczyszczania przestrzeni kosmicznej z tzw. kosmicznych śmieci, czyli np. starych obiektów wysłanych kiedyś w kosmos, np. sputników. "W tej chwili w przestrzeni kosmicznej jest około 20 tys. starych nieużywanych sputników i innych elementów" - powiedział Dzienis. Wśród dziedzin, które szczególnie interesują stronę polską są także zielone technologie, zielona energia oraz nanotechnologie.

Rektor Politechniki Białostockiej nie wykluczył, że po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej na Ukrainie, będzie można zawrzeć porozumienie z ukraińskimi uczelniami technicznymi, a obecność Zgurowskiego to zaczątek tej współpracy. Dodał, że nie było na razie mowy o przyjmowaniu na studia w Polsce studentów z Ukrainy, ale tą kwestią również będą się zajmować grupy robocze.

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych jest zrzeszeniem rektorów, którzy reprezentują uczelnie techniczne i szkoły morskie w Polsce. Konferencja wspiera działania różnych organów władzy publicznej na rzecz nauki, współpracuje z odpowiednimi ministerstwami odpowiadającymi za naukę i oświatę, rozwój regionalny, ale też Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Komisją Akredytacyjną czy Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. KRPUT zrzesza 21 uczelni, pięć kolejnych jest z konferencją stowarzyszonych.

Obrady KRPUT w Białowieży potrwają do piątku.

kow/ agt/ jbr/