Zuzanna Wójcik, studentka psychologii SWPS, sprawdziła jak absolwenci studiów wyższych widzą swoje szanse na sukces zawodowy po ukończeniu uczelni i zderzeniu się z rzeczywistością polskiego rynku pracy. Przebadała ona 84 osoby, które ukończyły studia na przestrzeni ostatnich czterech lat. Spośród badanych, 74 proc. było aktywnych zawodowo.
 
Badania absolwentów polskich uczelni pokazały, że 86 proc. z nich negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy, a 54 proc. równie źle postrzega gospodarkę w Polsce. – Pomimo złej oceny sytuacji ekonomicznej w kraju, osoby z wyższym wykształceniem nie spostrzegają równie negatywnie swoich szans zawodowych. Wynikać to może właśnie z wpływu czynników wewnętrznych, takich jak optymizm. Wyniki pokazują, że wyższy poziom optymizmu wpływa na lepsze prognozy własnej kariery.
 
 Jakie znaczenie ma ocena własnych szans zawodowych? O tym co dana osoba osiągnie nie decydują tylko jej umiejętności i kompetencje, ale też jej przekonanie czy uda jej się to osiągnąć. Osoby wierzące w swój sukces z większym prawdopodobieństwem do niego dochodzą. – Oczywiście sama wiara w sukces nie wystarczy. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że przekonanie o tym, że poniesie się porażkę, skutecznie utrudni osiągniecie sukcesu – dodaje Zuzanna Wójcik. 
 
– Wydaje się, że każdy czas jest dobry dla zrobienia kariery, choć dostępne to może być dla mniejszej liczby osób niż w czasach tzw. prosperity. Jak w starym powiedzeniu: zwalniają, znaczy się będą zatrudniać. Przekonanie, że właśnie nas zatrudnią może być ważną przesłanką sukcesu – dodaje dr Jacek Zakrzewski, psycholog SWPS.
 
Przebadano absolwentów kierunków społecznych, ścisłych, biologiczno-przyrodniczych, ekonomicznych, humanistycznych, prawniczych i medycznych. Dotychczasowe badania sprawdzały, jakie aspekty wpływają na ocenę naszej osoby jako kandydata do pracy. 
 
Na podstawie informacji prasowej SWPS
 
Dodatkowych informacji nt. uczelni udziela:
Centrum Prasowe 
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
centrum.prasowe@swps.edu.pl