Pomysł, który postanowili wprowadzić w życie członkowie Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ, to połączenie wykładów, konferencji, warsztatów, a także niecodziennego, jak na polskie realia turnieju negocjacyjnego, w którym grupy studentów z całej Polski grają o wyjazd do Brukseli, którego sponsorem jest europosłanka Róża Thun.
Tegoroczna edycja powstała pod hasłem "Dyplomacja medialna w wymiarze globalnym", obejmując najbardziej aktualne zagadnienia oraz obrazując dynamikę bieżących stosunków międzynarodowych. W sytuacji, w której obok klasycznej dyplomacji kuluarowej powstała dyplomacja medialna, każdy obywatel staje się przedstawicielem swojego kraju, swoistą odmianą dyplomaty. Tym samym podstawą Festiwalu oraz jego największym naukowym walo-rem będzie dwudniowa konferencja naukowa realizująca temat całego wydarzenia. Zaproszeni na nią niekwestionowani eksperci zapewnią konferencji niepowtarzalny charakter przed-sięwzięcia naukowego najwyższej jakości. Oprócz paneli z wystąpieniami pracowników naukowych, stałym elementem konferencji jest także panel studencki będący możliwością zaprezentowania przez studentów swojego dorobku naukowego.
Jak podkręślają organizatorzy Festiwalu, aby sprostać wyzwaniom współczesnej dyplomacji nie można zapomnieć o niezwykle istotnym znaczeniu procesów negocjacyjnych, które we współczesnych stosunkach międzynarodowych – charakteryzujących się dążeniem do wykluczenia użycia siły lub groźby jej użycia – nabierają coraz większego, jeśli nie kluczowego, znaczenia. Organizowany w ramach Festiwalu Turniej Negocjacyjny oparty jest na tzw. studiach przypadku – dwustronnych grach, w których uczestnicy, obierając wylosowane role, mają za zadanie osiągnąć porozumienie dające im największe – w kontekście scenariusza – korzyści. Dzięki otwarciu dla publiczności części finałowej, umożliwia on powszechne zapoznanie się z procesem rozmów dwustronnych, co jest rzadkością w tego typu wydarzeniach.
Dodatkowym elementem Festiwalu Dyplomatycznego jest w tym roku Konkurs Krasomówczy, wzorowany na tradycjach amerykańskich szkół prawniczych. Dzięki niemu studenci krakowskich uczelni, a także goście z innych miast, będą mieli dodatkową możliwość spraw-dzenia swoich umiejętności komunikacyjnych. Polega on na przygotowaniu, w ciągu 2-3 mi-nut, krótkiego wystąpienia medialnego przez uczestnika wcielającego się w rolę dyplomaty danego państwa. To pozornie proste zadanie weryfikuje zdolności niezbędne podczas nego-cjacji czy w pracy dyplomaty.
Wszelkie szczegóły związane z III Festiwalem Dyplomatycznym – odnośnie idei, celów i organizatorów - znaleźć można na oficjalnej stronie Festiwalu, pod adresem www.festiwal.kssm.pl.
Termin: 23-25 maja 2012
Miejsce: Kraków: Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna (ul. Rajska 2)