Doskonale ilustruje to przykład amerykańskiego giganta Apple. Firma po śmierci swojego twórcy Steve'a Jobsa przestała zaskakiwać innowacyjnością. Zdaniem ekspertów, żaden z jej ostatnich produktów nie wywołał takiej rewolucji, jak to miało miejsce w przypadku wynalazków stworzonych przez Jobsa. – Nawet potężne korporacje mogą stracić swoją przewagę konkurencyjną, jeżeli zabraknie im wizji oraz silnego przywódcy. To właśnie lider pełni rolę sternika, który przeprowadzi firmę przez wzburzone wody kryzysu – komentuje prof. Lechosław Garbarski, kierownik Katedry Marketingu w Akademii Leona Koźmińskiego.

Sternik z charyzmą

Rola lidera nie należy jednak do łatwych. Jednostkom, które do niej aspirują, przypada zmagać się z coraz bardziej wymagającymi zadaniami. – Współczesny top menedżer musi przede wszystkim sprostać olbrzymiemu przyspieszeniu otaczających go procesów – uważa prof. Lechosław Garbarski. Odpowiedzialność za losy firmy wymaga nie tylko odwagi. Dobry przywódca musi być rozeznany w panujących obecnie trendach. – Zarządzanie organizacją to również umiejętność trafnego doboru pracowników – zaznacza ekspert i dodaje, że to postawa załogi może mieć znaczenie decydujące o tym, czy organizacja przetrwa kryzys i zdynamizuje swoje działania.

Czy przywództwa można się nauczyć? Zdaniem prof. Garbarskiego, tak: – Bycie wielkim liderem wymaga wielu lat pracy oraz szerokich kompetencji w wielu subdyscyplinach, które składają się na  zarządzanie – mówi. Jak uważa naukowiec, dobry lider musi przede wszystkim lubić kierowanie wielkimi zespołami. – A kiedy zajdzie taka potrzeba, musi również umieć działać wbrew opinii innych – dodaje.

Zaawansowana edukacja
 
Jedną z mniej znanych w Polsce metod wzmocnienia cech przywódczych jest tzw. AMP – Advanced Management Program. Z założenia są to elitarne kursy przywództwa, skierowane do najwyższej kadry menedżerskiej. – AMP to przewodnik po najnowszych trendach w zarządzaniu – tłumaczy prof. Garbarski. W kursach tych biorą udział osoby z olbrzymim doświadczeniem praktycznym na stanowiskach kierowniczych. Często są to menedżerowie odpowiedzialni za jeden lub więcej obszarów  funkcjonalnych w dużych korporacjach. Uczestnicy AMP to osoby wyjątkowe – bardzo często są to absolwenci studiów MBA, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje. 
 
Na świecie AMP prowadzą jedynie najlepsze szkoły biznesu. W przyszłym roku do tego grona dołączy pierwsza polska uczelnia – Akademia Leona Koźmińskiego. W strukturze kursu znajdą się cztery tygodnie intensywnych warsztatów. Bloki tematyczne nawiązywać będą do podstawowych umiejętności z obszaru zarządzania, m.in.: przywództwa, strategii, marketingu oraz finansów.  Zajęcia prowadzone będą w specjalnym ośrodku poza kampusem uczelni. – Bieżące sprawy z reguły ogromnie przytłaczają menedżerów. Kurs będzie dla uczestników okazją do refleksji. Jeden tydzień zajęć będzie miał miejsce w Barcelonie – tłumaczy prof. Garbarski. 
 
Rola przywódcy
 
Programy typu AMP mają pomóc w poprawnym odgrywaniu roli przywódcy organizacji. Większość tego typu kursów nakierowana jest na stworzenie praktycznego projektu doradczego, który można zaimplementować w konkretnej organizacji. Koźmiński AMP jako jedyny program na świecie będzie obejmował specjalny warsztat. – Naszym zamierzeniem jest nauka przywództwa za pomocą obcowania ze sztuką. Pomagać nam będzie znakomity aktor i reżyser Emilian Kamiński – mówi prof. Garbarski. Przez cały czas trwania kursu, poza coachingami i analizą przypadków, menedżerowie będą przygotowywać się do odegrania roli w krótkim przedstawieniu. 
 
Warsztat teatralny pomoże uczestnikom w doskonaleniu sztuki wystąpień publicznych. – Tak zwane „mówienie do krawata” to problem bardzo wielu menedżerów. Liderowi, który nie potrafi zaprezentować swoich poglądów, nie pomoże nawet najlepszy program – uważa Emilian Kamiński, aktor i reżyser teatralny, założyciel warszawskiego Teatru Kamienica. Jego zdaniem, aby wyrazić swoje myśli, przywódca potrzebuje przede wszystkim odwagi i wyraźnego przekazywania swoich myśli. – Będziemy ćwiczyć zarówno dykcję, artykulację, jak i siłę głosu. Jednak lider powinien umieć przede wszystkim dobrze zagrać siebie samego. I to właśnie będę się starał uczestnikom programu przekazać – komentuje aktor.
 
W ramach poszukiwania inspiracji, uczestnicy spotkają się z osobami, które odegrały rolę liderów w najnowszej historii Polski, m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim oraz Henryką Bochniarz. 
 
Pierwszy tydzień zajęć odbędzie się w marcu 2014 roku. Szczegółowe informacje na temat KAMP znajdują się na stronie uczelni.