Jego organizatorem jest prezes sądu apelacyjnego dla jednego lub więcej sądów z podległej apelacji. Prezes wyznacza kierownika stażu, a ten już bezpośrednio go nadzoruje. Staż składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych (tj. ćwiczeń). Zajęcia odbywają się przez rok. Łączny ich wymiar ma wynosić 48 godzin lekcyjnych. Warunkiem ukończenia jest uczestnictwo w co najmniej 75 proc. zajęć teoretycznych i praktycznych. Ci, którzy nie osiągnęli tego limitu, mogą zaliczyć materiał przerobiony na zajęciach.

Zobacz: Brakuje możliwości merytorycznego sprawdzenia wyników kolokwium>>>

Po ukończeniu stażu prezes sądu apelacyjnego sporządza jego ocenę końcową, z uwzględnieniem opinii kierownika stażu. Następnie asystent otrzymuje zaświadczenie o jego odbyciu.
 
 
Rozporządzenie z 10 czerwca 2014r. DzU z 1 lipca, poz. 881 jest ściśle związane z nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wprowadziła duże zmiany w funkcjonowaniu asystenta w sądzie i prokuraturze. Kandydatom do zawodu wystarczy dyplom wyższych studiów prawniczych i roczny staż asystencki, który ma teoretycznie i praktycznie przygotować do zawodu.
Źródło: Rzeczpospolita