Sejm uczcił w piątek w specjalnej uchwale 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. UJ, stojący na straży wolności nauki i patriotyzmu, stanowi klejnot narodowego skarbca - głosi uchwała. 

"W 650. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża hołd i uznanie dla intelektualnego dorobku pokoleń uczonych i absolwentów tej uczelni" - czytamy w uchwale, którą posłowie przyjęli w piątek przez aklamację.
 
Podkreślono w niej, że "wielka rola Uniwersytetu w dziejach polskiej i światowej nauki i kultury stanowi źródło dumy i zobowiązań dla przyszłych pokoleń". "Uniwersytet Jagielloński, stojący na straży wolności nauki i patriotyzmu, stanowi klejnot narodowego skarbca" - głosi uchwała.
 
Projekt uchwały złożył w Sejmie klub PiS; ostatecznie trafił on pod obrady jako propozycja Prezydium Sejmu.
Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Początki wszechnicy sięgają 1364 r., kiedy to, po wieloletnich staraniach o zgodę papieża, król Kazimierz Wielki założył uczelnię o nazwie Studium Generale. Wzorowana na Uniwersytecie Bolońskim była drugą - po uniwersytecie w Pradze - tego typu placówką w Europie Środkowej. Faktycznie rozpoczęła działalność kilka lat później.
 
Początkowo funkcjonowały na niej trzy wydziały: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. Czwarty i najbardziej prestiżowy w ówczesnych czasach - teologiczny – dodany został w 1400 r. Po śmierci króla Kazimierza w 1370 r. wszechnica przestała działać. Dopiero po 30 latach, dzięki staraniom królowej Jadwigi, wznowiła działalność – już jako pełny średniowieczny uniwersytet. (PAP)