Stale zmniejszająca się liczba ludności i masowe migracje zmuszają do działania. Miasta podejmują różne kroki, by zatrzymać młodych ludzi u siebie. Dla nich inwestują też w nieruchomości. Poznań rozpoczął właśnie budowę pięciu bloków dla osób, które kończą studia w tym mieście. Łódź remontuje dla nich mieszkania w starych kamienicach, a Sopot w tym roku odda młodym rodzinom 50 mieszkań. W Poznaniu pod koniec ubiegłego tygodnia wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków na osiedlu Grunwald. Będą tam 143 mieszkania dla absolwentów poznańskich uczelni.

– O lokale mogły wystąpić osoby do 36. roku życia, które w naszym mieście skończyły szkołę wyższą nie później niż pięć lat temu, pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Poznaniu i tu płacą podatki – wyliczają urzędnicy z poznańskiego ratusza.
Osiedle dla absolwentów poznański TBS wybuduje kosztem ok. 28 mln. Część to kredyt bankowy, a partycypanci mają wpłacić po 30 proc. wartości lokalu. Nie muszą tego robić przyszli najemcy, a koszty może ponieść uczelnia, pracodawca czy rodzice.
 
Bloki mają być gotowe na początku przyszłego roku. Lokale z TBS będą wynajmowane maksymalnie na dziesięć lat, po tym okresie najemca będzie szukał swego następcy albo TBS znajdzie go sam.
Z kolei Sopot stawia na młode rodziny. Już pięć lat temu wybudowano tam cztery budynki komunalne i zmodernizowano piąty z myślą właśnie o nich. Dzięki temu w 2010 roku 72 rodziny wprowadziły się do nowych mieszkań, w tym roku lokale dostanie 50 kolejnych. Starają się o nie w sumie 274 rodziny. Ich wnioski będą rozpatrzone jeszcze w czerwcu. – Liczba złożonych wniosków pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na mieszkania dla młodych. Sprawdzamy, czy możliwe są kolejne inwestycje dla nich – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Mieszkaniowe pomysły samorządów dla młodych chwali demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska. – Wielu młodych nie stać na wynajem czy kupno nieruchomości. Dla nich więc może być to atrakcyjna oferta – tłumaczy demograf.
Źródło: Rzeczpospolita