"Współpraca między sferą nauki i biznesu nie działa najlepiej. A żeby była współpraca, musi być komunikacja. Ten portal ma umożliwić taką komunikację" - powiedział dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji dr Olaf Gajl. Wyjaśnił, że dzięki portalowi przedsiębiorcy mogą zaprezentować swoje potrzeby, a naukowcy czy studenci realizujący prace dyplomowe - mogą te pomysły podchwycić. "Z drugiej strony przedsiębiorcy zyskują dostęp do informacji o aparaturze, laboratoriach, naukowcach oraz o technologiach stworzonych przez naukowców. Mamy nadzieję, że między nauką a biznesem nawiążą się więzi, a ambitne projekty będą mogły znaleźć finansowanie i zyskają szanse na realizację w przyszłości" - dodał dyrektor OPI.
Na portalu można znaleźć m.in. giełdę biznesową, gdzie prezentowane są koncepcje naukowe i wyniki badań sprofilowane pod kątem biznesu. Innym z elementów portalu jest dział, który umożliwia firmom rekrutowanie pracowników, a studentom i osobom poszukującym pracy znalezienie odpowiedniego stanowiska. Jest tu też dostępna sekcja prac dyplomowych, gdzie przedsiębiorca może zaproponować ekspertom wykonanie badań lub opracowanie określonego tematu np. jako pracy dyplomowej. Portal umożliwia też eksplorowanie rozbudowanej bazy ekspertów, urządzeń, aparatury, technologii i wdrożeń. Użytkownicy witryny KreoBox mogą kontaktować się ze sobą i wymieniać opiniami.
KreoBox został stworzony zarówno dla indywidualnych naukowców, studentów czy pracowników, a także dla firm, jak i dla jednostek naukowych. "Wszystkie instytucje będą każdorazowo weryfikowane przez administratorów portalu. Przedsiębiorcy będą mogli m.in. zgłaszać problemy, za których rozwiązanie sami określą rodzaj nagrody. Może to być np. staż lub oferta stałego zatrudnienia, udział w zyskach z projektu lub nagroda finansowa” – powiedziała Marta Kuźmińska - koordynator projektu z OPI.
Jak wyjaśniła, już teraz na portalu aktywne są użyteczne bazy - aparatury badawczej czy polskich technologii, które mogą być wykorzystane w przedsiębiorstwach. Na razie użytkowników jest niemal 3 tys. "Walczymy teraz o nowych użytkowników i o ich aktywność" - zaznaczyła koordynatorka.
Zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski powiedział, że portal jest uzupełnieniem działań, które miasto podejmuje już od kilku lat.
Portal www.kreobox.pl skierowany jest do osób z całej Polski (i nie tylko). Sfinansowany został ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Portal został zaprojektowany i przygotowany przez zespół Ośrodka Przetwarzania Informacji – Instytutu Badawczego z inspiracji urzędu m.st. Warszawy.