Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka "Prawa człowieka - perspektywa interdyscyplinarna", która odbędzie się w dniach 23 - 24 kwietnia 2012 r. na Uniwersytecie Warszawskim, jest jednym z wydarzeń składających się na jubileusz 10-lecia Zespołu Prawa Międzynarodowego Ius Gentium. Jednocześnie jest ona kolejną edycją konferencji organizowanych przez koło. Poprzednie to: "Czy suwerenność jest passe?", "Raphael Lemkin Crusader", "Pojedynek o hegemonię w podwubiegunowym świecie", "Prawo i polityka narkotykowa".
Projekt ten ma niekonwencjonalny charakter - zakłada bowiem naukową konfrontację reprezentantów różnych ośrodków akademickich i przedstawicieli wielu dyscyplin badawczych. Prawa człowieka na gruncie uniwersyteckim to problematyka podejmowana przede wszystkim przez prawników. Jednak ich złożona natura, wielopłaszczyznowość i właśnie interdyscyplinarność wymaga zajęcia stanowiska także przez przedstawicieli takich dziedzin, jak np. stosunki międzynarodowe, filozofia, socjologia, politologia, ekonomia, antropologia, historia, teologia, studia orientalistyczne, studia regionalne, kulturoznawstwo czy nauki wojskowe.
Jak informuje Organizator, konferencja składać się będzie z dwóch części: pierwsza to panele studencko-doktoranckie, z kolei druga to spotkania otwarte z wybitnymi teoretykami i praktykami praw człowieka. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie publikacji pokonferencyjnej z artykułami naukowymi prelegentów.
Wspomniane wyżej spotkania otwarte z wybitnymi teoretykami i praktykami praw człowieka to cykl spotkań towarzyszących konferencji w tygodniu ją poprzedzającym, jak i w jej trakcie oraz tuż po.
Wśród zaproszonych gości znajdują się m. in.: prof. Mirosław Wyrzykowski, prof. Monika Płatek, prof. Zdzisław Galicki, dr Elżbieta Mikos-Skuza, dr Joanna Różyńska, dr Mirosław Wróblewski, dr Włodzimierz Cimoszewicz, dr Agnieszka Graff, poseł Ryszard Kalisz.
Więcej informacji znajduje się tutaj.
Prawa człowieka z perspektywy interdyscyplinarnej - zaproszenie
Prawa człowiekaz perspektywy interdyscyplinarnej będą tematem konferencji organizowanej z okazjiobchodów 10-lecia istnienia Zespołu Prawa Międzynarodowego Ius Gentium na Uniwersytecie Warszawskim.