W ramach współpracy uczelnia przygotuje programy nauczania uwzględniające elementy działalności uzdrowiskowej. Studenci będą odbywali praktyki w Zakładzie Przyrodoleczniczym Uzdrowiska i zapoznają się ze specyfiką pracy w uzdrowisku.

Uczelnia będzie także współpracowała w zakresie oddziaływania poszczególnych zabiegów na pacjenta, m.in. balneologicznych.

Studenci kosmetologii PPWSZ w ramach współpracy będą uczyli się m.in. wykorzystania balneologii w zakresie chorób skóry. Studenci fizjoterapii w ramach współpracy będą praktykowali w szczawnickich sanatoriach, gdzie nauczą się wykorzystywania hydroterapii, krioterapii i innych metod w leczeniu.

 

„Wykorzystamy naszą kadrę naukową i studentów do praktycznego działania. Oprócz funkcji dydaktycznej chcemy też świadczyć różnego rodzaju usługi w zakresie zdrowia oraz turystyki” – powiedział prof. Grys.

 

Prezes uzdrowiska Szczawnica zauważył, że środowiska akademickie powinny współpracować z przedsiębiorcami. „Uczelnie i biznes to nie są dwa oddzielne światy muszą ze sobą współpracować w ramach swojej działalności, dla dobra ludzi” – powiedział Mańkowski. Dodał, że poprzez współpracę uzdrowisko chce poszerzyć ofertę skierowaną do kuracjuszy. „Chcemy mieć kadrę na najwyższym poziomie, to jest dla nas bardzo ważne” – dodał.

 

Mańkowski ma nadzieję na rozszerzenie umowy w przyszłości na inne pola działalności uzdrowiska. „Myślę że w przyszłości ta współpraca powinna być rozszerzona w zakresie turystyki i rekreacji” – powiedział.

 

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu powstała w 2001 roku jako pierwsza w Polsce uczelnia wyższa utworzona na wniosek samorządu województwa. Uczelnia kształci studentów na wydziałach: fizjoterapii, pielęgniarstwa, architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska, ochrony środowiska, kosmetologii, rekreacji i turystyki, ratownictwa medycznego oraz wydziale humanistycznym – filologia polska oraz filologia angielska.

 

Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. W 1909 r. kurort kupił hrabia Adam Stadnicki. W 2005 r. kurort odzyskali spadkobiercy Stadnickich - rodzina Mańkowskich. Wówczas rozpoczęła się rewitalizacja popadających w ruinę obiektów i budynków należących do uzdrowiska. Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych oraz liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe.

szb/ krf/