Na uczelni studiują także Ukraińcy, Białorusini, Armeńczyk i Niemiec.

„Nasza polityka jest taka, by zachęcać młodzież ze Wschodu, by studiowała u nas w Suwałkach. W tym roku jedziemy do Krasnojarska w Rosji, by tam promować naszą szkołę” – powiedziała Krzysicka.

Dodała, że największa grupą są Polacy z Litwy ze względu na położenie geograficzne Suwałk. Miasto leży blisko 30 km od granicy litewskiej, a na Litwie jest duża grupa Polaków.

Uczelnia zapewnia studentom z zagranicy mieszkanie w nowoczesnym Domu Studenta. Większość zagranicznych studentów ma dofinansowanie do kosztów zamieszkania. Wszyscy studenci z Litwy otrzymują również stypendia socjalne.

„Często opłaca się im studiować w Polsce niż na Litwie, gdzie studia są płatne. U nas – jeśli posiadają kartę Polaka – studia nic ich nie kosztują” – dodała Krzysicka.

PWSZ w kwietniu tego roku zorganizowała specjalny dzień otwarty dla uczniów z Litwy. Wówczas przyjechało ich 150 ze szkół z okręgu wileńskiego, trockiego i solecznickiego. Młodzież wysłuchała i obejrzała na specjalnej prezentacji ofertę uczelni. Potem zwiedziła uczelnię, pracownie, laboratoria i akademik PWSZ.

Jak powiedziała Krzysicka, takie dni będą organizowane częściej, dla większych grup uczniów. PWSZ stara się o status uczelni pogranicza, gdyż Suwałki leżą u styku trzech granic: Litwy, Rosji i Białorusi.

PWSZ w Suwałkach powstała w 2005 roku. Obecnie kształci ok. 2,5 tysiąca studentów na 13 kierunkach na studiach licencjackich.