Studia te, po 5 latach przygotowań i ustaleń między trzema uczelniami, ruszają w październiku. Ze względu na polsko-niemiecko-francuski charakter, a przez to nawiązanie do Trójkąta Wiemarskiego, zyskały miano „weimarskich”. "To pionierski projekt w skali nie tylko polskiej, ale i europejskiej" - powiedziała prorektor ds. promocji i zarządzania Uniwersytetu Opolskiego prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak.

Studia przygotowały wspólnie Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Mainz w Niemczech i Uniwersytet Burgundzki we francuskim Dijon. Do programu zakwalifikowanych zostało po 10 studentów z Niemiec i Polski oraz czworo z Francji. Nauka potrwa cztery semestry. Zajęcia będą prowadzone i administrowane wspólnie przez Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji oraz Wydział Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon.

Pierwszy semestr 24-osobowa grupa spędzi w Opolu. Na następny studenci przeniosą się do Niemiec, a później do Francji. "Prace magisterskie będą mogli pisać na swoich rodzimych uczelniach, ale mogą też wybrać którąś ze szkół partnerskich” – wyjaśnił dyrektor Instytutu Politologii dr Lech Rubisz.

Dr Barbara Curyło z Instytutu Politologii podkreśliła, że chętni do studiowania w ramach projektu Europa Master zgłaszali się z różnych regionów wszystkich trzech państw. „Jedna z przyjętych do grupy w ramach polskiego naboru studia licencjackie kończyła w Kanadzie” – dodała dr Curyło.

Wśród studentów jest m.in. absolwentka Uniwersytetu Opolskiego - studiów magisterskich na kierunku stosunki międzynarodowe i licencjackich na filologii romańskiej – Aleksandra Kuźmicka. W rozmowie powiedziała, że starała się o przyjęcie ze względu na możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia i doszlifowania języków.

„Mam nadzieję, że po ukończeniu tych studiów będzie mi łatwiej znaleźć pracę w firmie, która będzie kooperować na rynku polskim i francuskim” – dodała.

Do programu Europa Master przyjmowane były osoby z dyplomem studiów pierwszego stopnia z zakresu nauk społecznych, w szczególności politologii, stosunków międzynarodowych, ekonomii lub socjologii, prawa, historii, dziennikarstwa czy komunikacji społecznej. Kandydaci musieli wykazać się także znajomością angielskiego i francuskiego.

Program zajęć oferowany podczas pierwszego semestru studiów na Uniwersytecie Opolskim dotyczyć ma nauk o polityce, wymiaru społecznego i kulturowego integracji europejskiej oraz problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. Językiem wykładowym będzie angielski.

Podczas drugiego semestru na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, program studiów skoncentrowany będzie naukach o polityce, a także na polityce europejskiej. Zajęcia odbywać się mają w języku angielskim lub niemieckim.

Przedmiotem trzeciego semestru studiów na Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon będzie z kolei prawo europejskie. Wszystkie przedmioty wykładane będą po francusku.

Dr Rubisz dodał, że we Francji studiujący w ramach Europa Master będą mogli liczyć na stypendia tamtejszego samorządu, pozwalające się utrzymać. System stypendiów zapewni też strona niemiecka. „U nas studenci mogą liczyć na stypendia naszej uczelni. Jedno, na semestr francuski dla polskiego studenta, ufundował także marszałek województwa” – podał Rubisz.

Szef Instytutu Politologii opolskiej uczelni stwierdził, że absolwenci Europa Master - z racji znajomości trzech języków oraz szerokiej wiedzy o Europie - z pewnością będą w przyszłości dobrymi kandydatami do pracy np. w instytucjach unijnych. "Inauguracja studiów odbędzie się 1 października w Opolu. Obecni na niej będą przedstawiciele władz wszystkich partnerskich uczelni, władze regionów oraz przedstawiciele ambasad" – dodała prof. Piątkowska-Stepaniak.