Sprawa zawisła przed NSA dotyczy następującego stanu faktycznego: Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w formie decyzji administracyjnej odmówił wypłaty stypendium za grudzień 2010 r. Decyzja ta dotyczyła aplikanta aplikacji ogólnej i była motywowana brakiem przyjęcia na aplikację prokuratorską. Aplikant miał jednak zbyt małą liczbę punktów, aby się na nią dostać. 

 
Minister sprawiedliwości uznał, iż przyznanie stypendium nie wymaga zachowania formy decyzji. Zdaniem organu, przyznanie stypendium jest czynnością materialno-techniczną i nie przysługuje na nią skarga sądowoadministracyjna. Mając to na uwadze decyzja dyrektora KSSiP została umorzona przez ministra. 
 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał taki tok rozumowania organu za błędny. Odmowa przyznania stypendium, zgodnie z utartym orzecznictwem, powinna być wydana w formie decyzji, aby osoba zainteresowana mogła dochodzić swoich praw przed sądem.
 
Sprawa trafiła do NSA. Zdaniem składu sędziowskiego, przepis określa zachowanie prawa do pobieranie stypendium do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym aplikant zakończył aplikację ogólną. W celu zachowania tego prawa należy złożyć wniosek o wpisanie na listę aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, co aplikant uczynił. Samo złożenie wniosku upoważnia do otrzymywania stypendium. Brak jest podstawy prawnej do przeciwnego rozstrzygnięcia. 
 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej, 25 września 2010 r. 
 
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 września 2012 r., sygn. akt I OSK 2294/11