O 1 maja studenci z zagranicy starający się o możliwość studiowania w Polsce otrzymają pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce na okres 15 miesięcy (czyli 1 roku i 3 miesięcy). Ustawodawca przewidział też takie sytuacje jak studia lub kurs języka polskiego krótszy niż jeden rok - wtedy zezwolenie będzie wydawane na czas trwania roku akademickiego lub szkoły oraz dodatkowo na 3 miesiące.
Z kolei studenci kontynuujący studia na kolejnym roku, otrzymają zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat (a nie na rok, jak do tej pory). "To duże ułatwienie. Kiedyś wystarczyło, że coś się stało - a na studiach dochodzi do różnych sytuacji - np. przesunięty został egzamin i student musiał wrócić do swego ojczystego kraju by starać się o wizę i móc ponownie wnioskować o pobyt tymczasowy w Polsce. W niektórych przypadkach były to ogromne odległości" - dodała Krynicka.
Zmiany obejmą też cudzoziemców - absolwentów polskich uczelni z 2013r.; będą oni mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres jednego roku i w tym czasie poszukiwać pracy.
Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest to, że przy legalizacji pobytu cudzoziemca w Polsce nie będą, jak wcześniej, badane koszty zamieszkania. Obcokrajowiec nie musi już przedstawiać tytułu prawnego do lokalu, w którym mieszka, wystarczy, że ubiegając się o pozwolenie na pobyt wykaże, że ma gdzie mieszkać w Polsce.
(PAP)