Stan faktyczny przedstawia się następująco: komisja egzaminacyjna II stopnia przy ministrze sprawiedliwości wydała negatywną ocenę jednej z pięciu części egzaminu adwokackiego. W ocenie komisji aplikantka nie może zdać egzaminu z części cywilnej, ponieważ jej apelacja od wyroku oddalającego powództwo o zadośćuczynienie nie była staranna, a język i styl pracy nie była na wystarczającym poziomie. 

Aplikantka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchwałę komisji uchylił. WSA uznał, iż powinny być przede wszystkim spełnione wymogi formalne. Z takim stanowiskiem nie zgodziła się komisja i wniosła skargę kasacyjną do NSA.
 
NSA przychylił się do stanowiska komisji i uznał jej argumentacje. Komisja uważała, iż apelacja zawierająca tylko konieczne elementy konstrukcyjne nie gwarantuje uzyskania zdania egzaminu. Sąd uznał, że konieczne jest zachowanie wymogów formalnych, ale także materialno prawnych a interes strony musi być chroniony.
 
Osoba, która chce w przyszłości wykonywać zawód adwokata – powinna posiadać umiejętność udzielania pomocy prawnej najwyższej jakości – jej apelacja powinna funkcjonować w praktyce. Język i styl pracy powinien być na możliwie najlepszym poziomie.
 
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 grudnia 2012 r., sygn. akt II GSK 1854/11.