- Nie ukrywam. My, rekruterzy, zwracamy uwagę na wątek nieskończonych studiów w CV – mówi serwisowi pracuj.pl Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj. – Zastanawiamy się, z czego to wynika. Czy taka osoba jest niekonsekwentna, ma słomiany zapał i czy w pracy będzie przyjmować podobną postawę. Szczególnie negatywnie postrzegane jest porzucanie studiów niedługo przed ich zakończeniem, na czwartym lub piątym roku. Również niemile widziane jest skakanie z kwiatka na kwiatek. Kiedy ktoś rozpoczynał różne kierunki, ale w efekcie żadnego nie ukończył. - dodaje

Serwis pracuj.pl wymienia kilka wskazówek od ekspertów HR:

1. Nie chwal się w CV wszystkimi kierunkami
Jeśli rozpocząłeś jakiś kierunek, ale szybko zorientowałeś się, że taka droga nie jest Ci pisana i przeniosłeś się na kierunek, na którym wytrwałeś do końca – pomiń epizod ze zmianą studiów.
Jeżeli np. zacząłeś polonistykę, ale po pół roku ją porzuciłeś na rzecz europeistyki, a na niej wytrwałeś zaledwie rok, by ostateczni ukończyć 5-letnią pedagogikę – uwzględnij w CV tylko to ostatnie wydarzenie.

Warto natomiast zamieszczać w CV informacje o wyjazdach stypendialnych i stażach zagranicznych, które mogą sprawić, że okres studiów wydłuży się. Wówczas rekruter będzie znał powód, dlaczego nie ukończyłeś studiów w terminie.

2. Przygotuj konkretne argumenty
Wejdź w skórę rekrutera. Zastanów się, jak Twoja niejasna sytuacja może być postrzegana. Teraz dobierz argumenty, które rozwieją wątpliwości rekrutującego. Udowodnij, że jesteś konsekwentną osobą, wiesz czego, chcesz od życia, a niedokończone studia nie są przejawem lekkomyślności.

Im bardziej chaotyczne i niespójne odpowiedzi podczas rozmowy, tym większa podejrzliwość rozmówcy.


Więcej wskazówek i informacji znajdziesz tutaj>>>>