„W związku ze stale spadającą od kilku lat liczbą kandydatów na studia, oferta naszej uczelni została rozszerzona o 11 nowych kierunków, w tym o 9 na studiach I stopnia i o 2 kierunki jednolite magisterskie. Po raz pierwszy w tym roku zostanie przeprowadzona rekrutacja na prawo, na którym to kierunku przygotowano 150 miejsc na studiach stacjonarnych i 150 na studiach niestacjonarnych” - powiedziała Sapeńko.
Dodała, że uczelnia czeka jeszcze na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie psychologii. Oprócz prawa wśród nowych kierunków są m.in.: administracja, logistyka, a także inżynieria kosmiczna - w Polsce tylko na UZ.
„Wszystkie uczelnie dotyka problem niżu demograficznego. W ubiegłym roku odczuliśmy go po raz pierwszy, ale liczymy na to, że rozszerzenie oferty kształcenia o takie kierunki jak prawo, psychologia, administracja czy logistyka albo jedyny kierunek w kraju - inżynieria kosmiczna, pozwolą nam utrzymać liczbę studentów przyjętych na I rok na poziomie z poprzednich lat” - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej prorektor ds. studenckich UZ, prof. Wojciech Strzyżewski.
Największy spadek kandydatów odnotowują kierunki humanistyczne, dlatego w tym roku ich oferta została rozszerzona o kierunki dające największe szanse na znalezienie pracy po ich ukończeniu: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, europeistyka i stosunki transgraniczne, komunikacja biznesowa w języku rosyjskim, ochrona i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego czy polityka publiczna.
Uczelnia szuka także nowych studentów wśród osób w średnim wieku, oferując szereg kierunków w formule 30+ i 40+. Organizacja zajęć na tych studiach dziennych nie wyklucza pracy zawodowej, a ponadto sam proces nauki jest bezpłatny.
Tym samym ta forma podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania wiedzy nie powinna kolidować z codziennymi obowiązkami. Do wyboru jest kilka kierunków, m.in.: politologia, historia, filozofia, komunikacja biznesowa w j. rosyjskim, socjologia czy malarstwo.
„Studia 40+ i 30+ są to studia stacjonarne – czyli niepłatne - ze wszystkimi przysługującymi studentom dziennym prawami. Osoby, które je wybiorą, mogą liczyć na stypendia socjalne, naukowe, wyjazdy zagraniczne itp. Oczywiście takie same są też obowiązki studentów – obecność na zajęciach, zaliczenia, egzaminy, przestrzeganie regulaminu studiów” - dodała Sapeńko.
Zasady rekrutacji są dla wszystkich kierunków takie same – najczęściej liczy się ranking świadectw. Na niektórych kierunkach przeprowadzone będą egzaminy lub rozmowy kwalifikacyjne.
Uczelnia z Zielonej Góry rozpoczęła także rekrutację na studia magisterskie. Tutaj do dyspozycji kandydatów są 33 kierunki (4,5 tys. miejsc), a wśród nich cztery nowości – administracja, architektura krajobrazu, biotechnologia i wychowanie fizyczne. W przypadku studiów II stopnia dokumenty można składać do połowy września br.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim studiuje obecnie ok. 13,5 tys. studentów. Jeszcze w 2005 r. ich liczba przekraczała 20 tys. Władze uniwersytetu nie ukrywają, że z powodu niżu demograficznego i znaczącego spadku kandydatów na studia konieczna będzie redukcja kadry uczelni. Rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński zapowiedział, że może ona dotknąć ok. 100 pracowników. (PAP)