Jak poinformował rzecznik uczelni Przemysław Pawlak porad w klinikach udzielać będą studenci pod opieką wykładowców uczelni. Głównym celem klinik jest bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym oraz podniesienie świadomości i kultury prawnej mieszkańców Podkarpacia.
Do pracy w Klinice Prawa i Klinice Administracji zgłosiło się kilkudziesięciu studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Są to głównie studenci IV i V roku prawa na tej uczelni. W klinikach pomagać będą również młodsi studenci, II i III roku, którzy przeszli specjalny kurs i są przygotowani do udzielania porad prawnych i pomocy w ramach klinik.
Prof. Czesław Kłak opiekun klinik podkreślił, że praca w Klinice Prawa i Klinice Administracji to nie tylko udzielanie pomocy potrzebującym, ale również forma praktyki dla studentów.
„W czasie takiej praktyki spotkają się z prawdziwymi problemami prawnymi. Będą zastanawiali się, jak je rozwiązać i jak pomóc osobom zgłaszającym się do kliniki. Im więcej takich spraw rozpatrzą, tym łatwiej będzie im później w czasie prawdziwej pracy" – zauważył prof. Kłak.
Otwarcie obu klinik poprzedził specjalny kurs przygotowawczy, w czasie którego studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji poznali zasady funkcjonowania klinik, udzielania porad prawnych oraz formułowania opinii prawnych. Kurs poświęcony był także podstawom psychologii i kontaktu z klientem, zasadom analizy i kwalifikowania stanów faktycznych oraz pismom procesowym.
Studenci pracujący w klinikach będą zajmować się m.in. wydawaniem opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu szeroko rozumianej administracji publicznej, prawa podatkowego i cywilnego.
Z bezpłatnej pomocy prawnej studentów uczelni będzie można korzystać od poniedziałku do czwartku.
Uruchomienie Kliniki Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji jest efektem porozumienia zawartego przez uczelnię z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
api/ mrt/ mow/