Polski rynek pracy należy do pracodawców. Paradoksem jest jednak to, że ponad dwie trzecie z nich ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do swojej firmy czy instytucji. Kompetencje zawodowe nieprzystające do wymagań pracodawców wynikają w dużej mierze z nieprzystosowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Widać to wyraźnie w chwili zatrudnienia świeżo upieczonego absolwenta. Młody pracownik ma problem z przygotowaniem się do wykonywania pracy, szczególnie z kompetencjami interpersonalnymi, organizacją czasu pracy czy określeniem priorytetów.
Samoocena studentów i absolwentów dotycząca ich atrakcyjności na rynku pracy przedstawia się dosyć optymistycznie. Jak wynika z raportu firmy Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy” , prawie 73 proc. studentów oceniło swoją wartość jako aktualnego lub potencjalnego pracownika wysoko, zaś 49 proc. raczej wysoko. Ankietowani studenci najczęściej uznawali, że posiadają dobre kompetencje w zakresie umiejętności uczenia się nowych rzeczy, logicznego myślenia, analizy faktów i wyciągania wniosków oraz komunikatywności. Głosy pracodawców nie są już jednak tak entuzjastyczne w tej ocenie. Co więcej wyniki sond przeprowadzonych przez portal Rynekpracy.pl w 2013 roku pokazują, że Polacy są bardzo świadomi tego jak ważne jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W badaniu z roku 2013, prawie 83% ankietowanych potwierdziło plany zdobywania nowych kompetencji poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy doktoranckie
„Warto uświadomić młodym ludziom, że żyjemy w czasach zmiany. Wymaga to od nas posiadania ciągle nowych umiejętności i bardzo elastycznego podejścia do otoczenia. Przykładowo, dziś o wiele częściej niż kiedyś, znalezienie pracy wiąże się z potrzebą zmiany miejsca zamieszkania, a wydłużenie czasu aktywności zawodowej z koniecznością kształcenia się przez całe życie Trzeba doskonalić swoje kompetencje związane z wiedzą, ale również te społeczne. Udział w organizacjach studenckich, wydarzeniach akademickich, wolontariacie czy praktykach zawodowych pozwala zdobywać doświadczenia, które procentują później w życiu zawodowym. Osoby, które od młodych lat aktywnie podchodzą do życia, są przedsiębiorcze i pracowite, zwykle są też dobrymi pracownikami „ - komentuje Agnieszka Orłowska, Prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett-Packard.