Założenia nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym proponowane przez ministerstwo nauki zakładają wprowadzenie m.in. tzw. listy ostrzeżeń. Ma ona na celu wzmocnienie mechanizmów nadzorczych w stosunku do uczelni, które naruszają lub omijają prawo.
Samo ministerstwo zaznacza, iż te zmiany mają charakter zapobiegawczy i w znacznym stopniu przyczynią się do ochrony praw studentów.
Na stronach internetowych ministerstwa publikowane będą informacje o jednostce naukowej, przeciwko której wszczęto postępowania w sprawie zawieszenia lub cofnięcia uprawnień do prowadzania kierunku. Co więcej, znajdowałaby się tam dane o negatywnej ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale także wiadomość o rozpoczęciu likwidacji uczelni. Te informacje byłby aktualizowane na bieżąco.
Właściwa lista ostrzeżeń ukazywałaby się corocznie w maju. Byłaby ona zestawienie informacji, o których wspomniano powyżej. Wybór terminu majowego podyktowany jest faktem, iż to właśnie wtedy maturzyści wybierają uczelnie, na których podejmą studia. Celem wprowadzenia listy jest wpływanie na ograniczenie rekrutacji na studia prowadzone nierzetelnie albo z naruszeniem prawa, w tym praw studentów.
Konsekwencją umieszczenia uczelni na takiej liście będzie zablokowanie możliwości otrzymywania środków z dotacji projakościowej oraz uzyskanych w drodze konkursów. Będzie to trwało dopóki szkoła wyższa nie zostanie wykreślona z tej listy. Do tego będzie potrzebna zgoda Polskiej Komisji Akredytacyjnej lub ministerstwa.
Projekt założeń na stronie ministerstwa nauki