Podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego zaprosiła ukraińskiego ministra edukacji i nauki Siergieja Kwita do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce.
"Współpraca międzynarodowa opiera się także na współpracy w dziedzinie edukacji i nauki. Dziękuję za to, co robicie, za wasze wysiłki we wspieraniu Ukrainy. Naukowcy z Ukrainy patrzą dziś z nadzieją na dalszą współpracę z Polską" – podkreślił ambasador Markijan Malski. Jak zaznaczył, wielu ukraińskich wykładowców pracuje w polskich uczelniach i stamtąd przenosi na swoje macierzyste uniwersytety europejskie doświadczenia w prowadzeniu studiów i badań.
Minister przypomniała, że polski rząd uruchomił interwencyjną pulę stypendiów, przeznaczonych dla studentów ukraińskich, relegowanych ze swoich uczelni. "Gdyby zaszła taka uzasadniona konieczność, jesteśmy gotowi do przedefiniowania zasad przyznawania tych stypendiów" – zadeklarowała Kolarska-Bobińska.
W trakcie spotkania dyskutowano też o tym, jak polskie środowisko naukowe może szerzej wspierać Ukrainę w kształceniu ekspertów np. od polityki i prawa europejskiego, zarządzania czy administracji publicznej, a także jak intensyfikować polsko-ukraińską współpracę badawczą.
Jak przypomniał w komunikacie resort nauki, w Polsce studiuje ponad 14 tysięcy studentów z Ukrainy, a ponad 3 tysiące korzysta ze wsparcia np. zwolnień z opłat na studia, różnego rodzaju stypendiów. Polska odegrała także dużą rolę we włączeniu krajów Partnerstwa Wschodniego – w tym Ukrainy - do programu ERASMUS+.
"Jesteśmy gotowi podzielić się z Ukrainą naszymi doświadczeniami z udziału w europejskim programie wymiany studentów i pracowników naukowych, by Ukraina jak najlepiej wykorzystała tę szansę" – zapewniła prof. Kolarska-Bobińska. (PAP)
ekr/ agt/ jra/