Nowelizacja umożliwia utworzenie na UKSW kierunku lekarskiego i prowadzenie go w Collegium Medicum. Do tej pory UKSW mógł kształcić oraz prowadzić badania naukowe jedynie w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych - a nie medycznych.
Według autorów projektu, to recepta na niedobór kadr medycznych w Polsce. W uzasadnieniu podkreślali, że kształcenie lekarzy na Uniwersytecie przyczyni się do chociażby częściowego zniwelowania tego problemu.
- Po wejściu przepisów w życie UKSW będzie mogło złożyć do MNiSW wniosek o nadanie uprawnienia do prowadzenia tego kierunku, który będzie podlegał pełnej procedurze opiniowania i podejmowania decyzji przez Polska Komisję Akredytacyjną, Ministra Zdrowia i MNiSW" - wyjaśnił w piątek PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller.
Właśnie w tej ostatniej kwestii wątpliwości składała Naczelna Rada Lekarska, która w początkowej fazie prac nad ustawą podkreślała, że wyłączony będzie spod obowiązku uzyskania pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
- Zwiększenie liczby przyjęć na studia nie może odbywać się kosztem jakości kształcenia - podkreślała Naczelna Rada Adwokacka.