Kapituła, w skład której weszli m.in. prezes TVP S.A. Juliusz Braun, prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, a także medioznawcy z kilku uczelni w Polsce przyznała nagrody w dwóch kategoriach: najlepszej rozprawy naukowej i najlepszej książki.
Przewodniczący kapituły Witold Graboś z KRRiT powiedział, że uhonorowane prace wyróżniają się podjęciem aktualnych problemów związanych z mediami elektronicznymi. "Nagrodzone prace dotyczą współczesnych zjawisk rynku mediów elektronicznych, ale także tzw. nowych mediów. Ich autorzy podeszli do badanych problemów twórczo, wykraczając poza utarte schematy analiz medioznawczych,jednocześnie obie prace są oparte na głębokiej analizie naukowej" - zaznaczył Graboś.
W kategorii najlepsza rozprawa doktorska z dziedziny mediów elektronicznych nagrodę otrzymał dr Jakub Parnes z Uniwersytetu Łódzkiego, za rozprawę doktorską "Rola lokalnych mediów internetowych w procesie kształtowania się informacyjnego społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie aglomeracji łódzkiej". Jak powiedział naukowiec jego praca poświęcona była analizie nieformalnych grup organizujących się na portalach społecznościowych, aby prowadzić różnego rodzaju akcje wywierające nacisk na władze Łodzi, m.in. w sprawie polepszenia rozwiązań dla rowerzystów.
W drugiej kategorii - za najlepszą książkę naukową lub popularnonaukową poświęconą mediom elektronicznym - nagrodę otrzymała dr Marzena Barańska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za książkę "Polityka ograniczenia reklamy w Polskiej Telewizji. Studium politologiczno-prawne". Jak wyjaśniła Barańska praca poświęcona była analizie prawnych i pozaprawnych sposobów prowadzenia polityki medialnej związanej z ograniczaniem negatywnego wpływu reklamy na widzów.
Nagroda została ustanowiona, aby uczcić pamięć zmarłego tragicznie dra Pawła Stępki. Był on doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Administracji i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Konstancji (Niemcy), specjalistą ds. mediów i komunikacji.
W latach 2002-2010 był ekspertem a następnie wicedyrektorem Departamentu Polityki Europejskiej i Współpracy z Zagranicą Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Nagroda pierwszy raz została przyznana w 2012 roku.