Organizatorem konkursu jest stowarzyszenie Harvard Club of Poland, skupiające polskich absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Stowarzyszenie zorganizuje i całkowicie sfinansuje pobyt laureatów w Bostonie.
W pierwszym etapie, spośród wszystkich zgłoszonych, zostanie wyłonionych 30 osób o nieprzeciętnych predyspozycjach i ciekawych zainteresowaniach. Z tej grupy w drugim etapie komisja konkursowa wybierze 20 laureatów.
Spośród nich zaś zostanie wyłonionych czterech laureatów nagrody głównej. Ich nazwiska poznamy 13 czerwca podczas Gali Finałowej.
Poza wizytą w USA, wszystkim laureatom stowarzyszenie zaoferuje wsparcie merytoryczne przy ubieganiu się o przyjęcie na studia według normalnej procedury i kryteriów określonych przez Uniwersytet Harvarda.
"Każdy laureat będzie mógł skorzystać z pomocy mentora (członka Harvard Club of Poland), który będzie służył poradami, rekomendacjami oraz ułatwiał kontakt z innymi absolwentami i obecnymi studentami uczelni" - zapowiadają organizatorzy.
Startujący w "Drodze na Harvard" muszą być obywatelami polskimi i mieć polski paszport. Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie: www.droganaharvard.pl
Jak zapewniają organizatorzy konkursu, jego dwie pierwsze edycje cieszyły się dużym sukcesem. Rozparzono półtora tysiąca prawidłowo wypełnionych aplikacji. 40 finalistów otrzymało swoich mentorów - absolwentów Harvarda - którzy pomagają im w drodze na najlepsze uczelnie na świecie.
Dwójka laureatów pierwszej edycji studiuje obecnie w Harvard Law School. Ósemka laureatów nagrody głównej spędziła 10 dni w USA, spotykając się ze studentami, wykładowcami, uczestnicząc w zajęciach i poznając życie studenckie na Harvardzie.
Patronat nad III edycją konkursu objął prezydent Bronisław Komorowski.
Uniwersytet Harvarda (Harvard University) powstał 8 września 1636 r. jako Harvard College (wówczas w Newtown, a obecnie Cambridge, będącego częścią metropolitalnego tzw. Wielkiego Bostonu) jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej (Kolonia Zatoki Massachusetts).
Nazwę otrzymał od nazwiska purytańskiego duchownego, wielebnego Johna Harvarda, który był pierwszym darczyńcą uczelni, wówczas będącej college'em. Harvard łożył na utrzymanie szkoły od momentu jej powstania do swojej śmierci. W testamencie zapisał jej swoją bibliotekę i połowę majątku.
PAP - Nauka w Polsce ]]>