1. Pisz ręcznie. Badania wykazują, że łatwiej zapamiętują ci, którzy długopis cenią nad klawiaturę w laptopie. Zaopatrz się w coś do pisania i zeszyt dla każdego przedmiotu oddzielnie, najlepiej w dużym formacie (A4) i twardej oprawie. Przyda Ci się zeszyt z wyrywanymi kartkami i zakładkami.
2. Każdy wykład numeruj i opatrz datą. Na wszelki wypadek numeruj taką stronę.
3. Staraj się być skupionym. Nie rozpraszaj się rozwiązywaniem krzyżówek czy przeglądaniem stron internetowych. Przychodzisz na wykład, bo chcesz się czegoś dowiedzieć, a nie pogadać ze znajomymi.
4. Pisz wyraźnie tak, abyś nigdy nie miał problemów z rozczytaniem. Stosuj skróty i system znaków. Opracuj sobie system, który będzie dla Ciebie zrozumiały i czytelny.
5. Podczas zapisywania staraj się zostawiać duże odstępy między linijkami, aby notatka była przejrzysta i na wszelki wypadek mieć miejsce na dodatkowe zapiski. Przydadzą Ci się także marginesy, nawet obustronne. Będą Tobie niezbędne, gdy zauważysz podobieństwa czy różnice między zagadnieniami, odesłania czy chociażby chciałbyś postawić wykrzyknik, abyś zwrócił później na coś szczególną uwagę.
6. Stosuj kolory. Zaznaczaj kolorowym długopisem ważniejsze informacje. Niekoniecznie musisz używać jeden kolor. Możesz również podkreślać i zaznaczać. Im więcej różnych form zaznaczania informacji, tym łatwiej je zapamiętasz.
7. Słuchaj aktywnie. Decyduj, które informacje są najważniejsze. Przede wszystkim, staraj się rozumieć zapisywane myśli. Pisz własnymi słowami, stosując niekoniecznie pełne zdania, ale myślniki, słowa klucze, punktory itd. Selekcja informacji pozwoli Ci na przejrzystość notatek. To, co jest najważniejsze (nazwiska, daty, pojęcia etc.) pisz wyraźnie, dokładnie tak, abyś nie miał wątpliwości co do ich poprawności.
8. Zapoznaj się z metodami notowania, np. mapą myśli. Stosuj schematy, grafikę, diagramy, tabelki, plany, punkty, jeśli to ma ułatwić Ci zapamiętanie. Jeśli nie masz takiej możliwości na wykładzie, bo np. wykład prowadzony jest za szybko albo jest dyktowany – zrób sobie nielinearną notatkę w trakcie nauki. Pamiętaj także, kiedy możesz wykorzystać daną metodę. Nie wszystkie są odpowiednie do zapisywania wszystkich informacji.
9. Zapisuj (ale w innym miejscu, innym kolorem) uwagi, jakie przyjdą Ci do głowy w trakcie wykładu. Skonfrontuj je ze studiowaną literaturą, zdaniem profesora po dopytaniu o szczegóły, z wykładem znajomych.
10. Po wykładzie notatki przejrzyj jeszcze raz. Zaznacz kolorem, flamastrem lub w inny sposób ważniejsze treści. W ten sposób będziesz odświeżał zdobytą, a przede wszystkim, uporządkowaną, wiedzę. Wracaj co jakiś czas do zapisków. Unikniesz stresu przed sesją, bo tuż przed egzaminem utrwalisz wiadomości.
Każdy ma swoją metodę na notowanie, również uzależnioną od sposobu prowadzenia wykładu. Jeśli jednak dalej nie wiesz, jak sporządzać zapiski z zajęć, co ważne, chcesz mieć pewność, że nie będziesz musiał poszukiwać dodatkowych źródeł wiedzy przed egzaminem, zachowując przy tym spokój i porządek – powyższe rady na pewno będą pomocne.
Paweł Rafałowicz