Wspólna Polityka Rolna (Common Agricultural Policy – CAP) powstała na mocy Traktatu Rzymskiego z 1957 roku. Oficjalnie zaczęła funkcjonować w 1962 roku i była pierwszą wspólną polityką ówczesnej Wspólnoty Europejskiej.

Głównym celem utworzenia WPR była walka z powojennym brakiem żywności. Z tego względu nakierowano ją na osiągnięcie w Europie samowystarczalności żywnościowej - poprzez zwiększenie produkcji żywności zapewniać miała przystępne cenowo zaopatrzenie, gwarantując jednocześnie dochodowość sektora rolniczego.


Przez ponad 50 lat jej funkcjonowania sytuacja gospodarcza, polityczna i społeczna w Europie uległa diametralnym przemianom, które wpłynęły na dzisiejszy kształt WPR. Obecnie składa się na nią zbiór przepisów oraz procedur regulujących produkcję, handel oraz przetwórstwo artykułów rolnych w Unii Europejskiej, a wśród najważniejszych jej zadań wymienia się m.in. :


1) poprawienie produkcyjności rolnictwa poprzez rozwój techniczny, oraz współfinansowanie projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych w rolnictwie i na obszarach wiejskich;
2) stworzenie warunków dla sensownego rozwijania produkcji rolnej, a także całkowitego spożytkowania czynników produkcji, głównie siły roboczej;
3) stabilizacja rynków agrarnych;
4) zagwarantowanie ciągłości dostaw żywności, wspólne techniki importu oraz eksportu towarów rolnych;
5) ochrona sektorów najbardziej narażonych na kryzysy, poprzez skuteczniejsze sieci bezpieczeństwa oraz wspieranie tworzenia ubezpieczeń i funduszy wzajemnego inwestowania.


To właśnie ostatni z powyższych punktów wydaje się najbardziej aktualny w kontekście sytuacji, w której znalazły się niektóre z krajów członkowskich Unii Europejskiej po ogłoszeniu przez Federację Rosyjską embarga na poszczególne towary importowane z UE. Działanie to było odpowiedzią na sankcje gospodarcze nałożone przez europejskich przywódców za popartą zaangażowaniem sił zbrojnych agresję na terenie Ukrainy. W dekrecie Prezydenta Federacji Rosyjskiej ogłoszono wykaz produktów rolnych, surowców rolno-spożywczych i artykułów żywnościowych, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, UniI Europejskiej, Kanady, Australii i Królestwa Norwegii, których import do Rosji został zakazany na okres jednego roku. Kroki podjęte przez rosyjskie władze pociągnęły za sobą po stronie Unii Europejskiej konieczność wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców dotkniętych zawirowaniami na rynku produktów rolnych, poszukiwania nowych rynków zbytu, ale przede wszystkim postawienia pytania, w jaki sposób za pomocą istniejących dzisiaj instrumentów WPR można chronić europejską gospodarkę.

Przeczytaj także: Wady i zalety czwartej ustawy deregulacyjnej


Konferencja ma na celu podsumowanie ponad 50 letniej historii funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej, omówienie jej obecnego kształtu poprzez analizę aktualnie obowiązujących przepisów, a także próbę zakreślenia możliwej jej reformy, która mogłaby wpłynąć na poprawę skuteczności ochrony tego sektora gospodarki w razie zaistnienia podobnej sytuacji politycznej w przyszłości.


Wykłady eksperckie wygłoszą europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego pan Andrzej Grzyboraz zastępca ambasadora RP w Kanadzie, pan Andrzej Fąfara.
Termin: 16 stycznia 2015 r., godzina 10:00
Sala 4.8 Collegium Iuriducum Novum

Kamil Kłopocki