Dyrektywa 2016/801 w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych oraz podjęcia pracy w charakterze au pair zastępuje dwie obowiązujące dotychczas dyrektywy, obejmując wszystkich dotychczasowych beneficjentów (m.in. naukowców, studentów, uczniów i wolontariuszy) oraz dwie nowe grupy: stażystów pobierających wynagrodzenie i pracowników au pair.
Najważniejszą grupą beneficjentów nowej dyrektywy są jednak studenci i naukowcy spoza UE. Będą oni mieli prawo przebywać co najmniej dziewięć miesięcy po zakończeniu studiów lub badań w celu poszukiwania pracy lub założenia firmy. Obecnie to poszczególne państwa członkowskie UE decydują, czy studenci i naukowcy z państw trzecich mogą pozostać w danym państwie po ukończeniu studiów lub zakończeniu badań. Nowa dyrektywa ułatwi również studentom i naukowcom poruszanie się w obrębie UE w okresie ich pobytu.
Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie w ich przypadku konieczne złożenie odrębnego wniosku wizowego, jak ma to miejsce obecnie, a jedynie poinformowanie państwa członkowskiego, w którym będzie przebywać dana osoba.
Naukowcy będą mieli prawo do przybycia do Europy wraz z rodziną i przebywania z nią także wtedy, gdy poruszają się w obrębie UE. Członkowie rodziny będą mieli również prawo do pracy w czasie ich pobytu w Europie. Studenci, z kolei, będą mieli prawo do pracy co najmniej 15 godzin tygodniowo.
Dyrektywa przewiduje, że jej postanowienia powinny stać się częścią porządków prawnych krajów UE w terminie do 23 maja 2018 r.
Dowiedz się więcej z książki | |
Akta karne dla aplikantów
|