„Dyplomy są ważne, ale najważniejsza u przyszłych pracowników jest odpowiednia postawa, motywacja do pracy oraz zaangażowanie”, powiedział Popiela.
Ekspert uważa, iż pierwsze szlify zawodowe należy zdobyć jak najwcześniej. Niekoniecznie oznacza to od razu pracę w zawodzie. Jego zdaniem, młodzi ludzie powinni zdobywać przede wszystkim kompetencje zawodowe w rodzaju kontaktu z klientem, rozwiązywania problemów i odporności na stres.
W tym pierwszym etapie nawet praca w zawodzie niezwiązanym z przyszłą ścieżką kariery jest dobrym rozwiązaniem. Dopiero na wyższych latach studiów warto zdecydować się na pracę w instytucji, która działa w sferze naszych zainteresowań. Popiela uważa, że praktyki i staże odbywane na ostatnich latach studiów pozwolą wybrać najlepszy kierunek przyszłej kariery.
Absolwenci, którzy „przespali” okres studiów, powinni szukać pracy w dużej organizacji. Trudno im będzie znaleźć pracę związaną z ukończonymi studiami, ale pomocna będzie znajomość języków i inne umiejętności. „Jeśli jesteśmy dobrzy, w większym środowisku to na pewno ktoś to zauważy”, uważa Popiela.
Więcej w Rzeczpospolitej, 17 października 2012 r.