Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła w czwartek sprawozdanie z prac podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego ws. projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Drugie czytanie tego projektu nowelizacji ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu - między 24 a 26 czerwca.

W projekcie noweli znalazły się m.in. poprawki przepisów związanych z opłatami za drugi kierunek studiów. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że opłaty za kształcenie na drugim kierunku studiów stacjonarnych są niezgodne z konstytucją. Ministerstwo będzie musiało ustosunkować się do tego orzeczenia.

Na razie Komisja Nauki, Edukacji i Młodzieży przyjęła wcześniej wypracowaną poprawkę, która zakłada, że student lub absolwent pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej będzie mógł jeszcze przed rozpoczęciem studiów na drugim kierunku dowiedzieć się, czy będzie do końca studiów zwolniony z opłat. Warunkiem do podjęcia bezpłatnych studiów na drugim kierunku jest to, by znalazł się w grupie 20 proc. najlepszych kandydatów przyjętych na ten kierunek. Nie będzie więc miało znaczenia, jakie wyniki student będzie uzyskiwał na uczelni, tylko jak wypadnie w rekrutacji.

Wiceprzewodnicząca komisji Urszula Augustyn (PO) w rozmowie odsumowała ustalenia dotyczące tych przepisów, jakie podjęto na posiedzeniu komisji. Na razie posłowie przyjęli tam rozwiązania, które wypracowano jeszcze przed orzeczeniem TK. "Ale do drugiego czytania ministerstwo zastanowi się, jak rozwiązać problem związany z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego" - podsumowała.

Zobacz: Umowa studenta z uczelnią>>>

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz przyznała: "Najpewniej będziemy się musieli odnieść do propozycji trybunału, ale nie mamy jeszcze uzasadnienia, więc trudno o reakcję". Zaznaczała, że uwagi TK mogą zostać uwzględnione "albo w ciągu tego procedowania, albo w kolejnej nowelizacji; wyrok TK jest zobowiązujący, ale nie ma klauzuli natychmiastowego wykonania" - wyjaśniła.

Z orzeczenia TK wynika, że przepisy dotyczące opłat przestaną obowiązywać 30 września 2015 r.

Z kolei poseł Włodzimierz Bernacki (PiS) był zdania, że zgodne z orzeczeniem TK zmiany w przepisach należy przyjąć jak najszybciej. "W mojej opinii to ignorowanie wyroku TK" - zaznaczał.

Głos zabrał też w tej sprawie przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller. Przyznał, że rozważania parlamentu nad przepisami dotyczącymi opłat za studia powinny być głębsze - nie powinny polegać jedynie na przegłosowaniu dawniej opracowanych poprawek.

Zobacz: RPO apeluje o uregulowanie dotacji dla prywatnych uczelni>>>

Tymczasem obecny na posiedzeniu komisji przedstawiciel sejmowego biura legislacyjnego zaznaczał, że "wyrok TK nie wchodzi w życie z dniem dzisiejszym". Jego zdaniem nie jest jeszcze wiadomo, czy na pewno regulacja proponowana na razie przez MNiSW jest sprzeczna z rozstrzygnięciem TK. Przyznał jednak, że na razie nie było możliwości, by zapoznać się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia. "Ścieżka legislacyjna jest jeszcze otwarta" - stwierdził i zaproponował, by na razie sejmowa komisja przyjęła poprawkę o drugim kierunku studiów w dotychczasowym brzmieniu. (PAP)

lt/ dym/ gma/